01:04
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
SKB Cases iSeries
1 of 15 images
SKB Cases Injection Molded 50.5inx14.50inx6in Case w/Wheels, Black, 3I-5014-6B-E
2 of 15 images
SKB Cases 50.50in.x14.50in.x6in. Empty Case, Wheels, Black, 3i-5014-6B-E
3 of 15 images
SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof - Case 50inx14inx6in W/Wheels, Layered Foam, 3I-5014-6B-L
4 of 15 images
SKB Cases iSeries 5014 Double Rifle Case, Tan, 53 1/8 x 17 1/4 x 7 3i-5014-DR-T
5 of 15 images
SKB Cases Injection Molded 50.5inx14.5inx6in Bow Rifle Case w/Rigid Foam Dividers, Tan 3i-5014-DB-T
6 of 15 images
SKB Cases 50.50in.x14.50in.x6in. Bow Rifle Case, Black, 3I-5014-DB
7 of 15 images
SKB Cases 50.50in.x14.50in.x6in. Long Gun Case, Black, 3I-5014-DR
8 of 15 images
SKB Cases Injection Molded. Waterproof Case, 50.x14.5x6, Black, Tan
9 of 15 images
SKB Cases Injection Molded 50.5inx14.50inx6in Case w/Wheels, Black, 3I-5014-6B-E
10 of 15 images
SKB Cases Injection Molded 50.5inx14.50inx6in Case w/Wheels, Black, 3I-5014-6B-E
11 of 15 images
SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof - Case 50inx14inx6in W/Wheels, Empty, 3I-5014-6B-E
12 of 15 images
SKB Cases iSeries 5014 Double Rifle Case, Tan, 53 1/8 x 17 1/4 x 7 3i-5014-DR-T
13 of 15 images
SKB Cases iSeries 5014 Double Rifle Case, Tan, 53 1/8 x 17 1/4 x 7 3i-5014-DR-T
14 of 15 images
SKB Cases iSeries 5014 Double Rifle Case, Tan, 53 1/8 x 17 1/4 x 7 3i-5014-DR-T
15 of 15 images
SKB Cases iSeries 5014 Double Rifle Case, Tan, 53 1/8 x 17 1/4 x 7 3i-5014-DR-T
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
Show In Stock Only
7 Models AvailableColor
All
Condition
All
Length
All
Width
All
Interior
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $424.99Save 11%
$379.99
SP Bucks$7.60
List: $322.00Save $27.01
$294.99
SP Bucks$5.90
$404.99
SP Bucks$8.10
$424.99
SP Bucks$8.50
$504.99
SP Bucks$10.10
$504.99
SP Bucks$10.10
$424.99
SP Bucks$8.50
Product Info for SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 50inx14inx6in W/WheelsEmpty
SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 50inx14inx6in W/WheelsEmpty belongs to our large collection of SKB Cases Hard Gun Cases. Make sure to browse the full range of Hard Gun Cases from SKB Cases that we offer at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for SKB Waterproof Case 6in Deep:
| Shipping Carton Length: | 53.13 in, 134.94 cm |
| Shipping Carton Width: | 17.25 in, 43.82 cm |
| Shipping Carton Height: | 7.00 in, 17.78 cm |
| Shipping Carton Cu. Volume: | 3.71 cu ft, 0.11 cu m |
| Max. Temperature: | 210.00° F, 98.89° C |
| Min. Temperature: | -40.00° F, -40.00° C |
| Exterior Length: | 53.04 in, 134.72 cm |
| Exterior Width: | 16.98 in, 43.13 cm |
| Exterior Depth: | 6.84 in, 17.37 cm |
| Exterior Cu. Volume: | 3.56 cu ft, 0.10 cu m |
| Lid Depth: | 1.50 in, 3.81 cm |
| Base Depth: | 4.50 in, 11.43 cm |
| Interior Length: | 50.50 in, 128.27 cm |
| Interior Width: | 14.50 in, 36.83 cm |
| Interior Depth: | 6.00 in, 15.24 cm |
| Interior Cu. Volume: | 2.54 cu ft, 0.07 cu m |
Features of SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 50inx14inx6in W/WheelsEmpty
- Bunk-bed storage system with rigid foam dividers
- In-line skate style wheels for easy transport
- Trigger Latch System can be retrofitted with TSA accepted key locking latches
- Padlock holes include stainless steel padlock protector clips
- Cushion grip handles on three sides for comfortable lifting and carrying
- Waterproof and dust tight design (MIL-STD 810H)
- Molded-in hinge for added protection
- Trigger Latch System
- Snap-down rubber over-molded cushion grip handle
- Ambient pressure equalization valve (MIL-STD 810H)
- Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD 81G)
- Resistant to impact damage (MIL-STD 810H)
- Lifetime Warranty
Package Contents:
- SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 50inx14inx6in W/WheelsEmpty