01:04
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
SKB Cases iSeries
1 of 3 images
SKB Cases 3I-Series Hard Interior 42 1/2 Inch x 14 1/2 Inch x 5 1/2 Inch Single Rifle Case, Black, Interior 42 1/2 Inch x 14 1/2 Inch x 5 1/2 Inch, SKB3I-4214-AR
2 of 3 images
SKB Cases 3I-Series Hard Interior 42 1/2 Inch x 14 1/2 Inch x 5 1/2 Inch Single Rifle Case, Black, Interior 42 1/2 Inch x 14 1/2 Inch x 5 1/2 Inch, SKB3I-4214-AR
3 of 3 images
SKB Cases 3I-Series Hard Interior 42 1/2 Inch x 14 1/2 Inch x 5 1/2 Inch Single Rifle Case, Black, Interior 42 1/2 Inch x 14 1/2 Inch x 5 1/2 Inch, SKB3I-4214-AR
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
- Color:
- Black
- Length:
- 44 in
- Width:
- 16 in
- Depth/Thickness:
- 7 in
- Condition:
- New
Code: Q8-GB-118GN-3I-4214-AR
MPN: 3I-4214-AR
UPC: 789270997219
$414.99
SP Bucks$8.30
Product Info for SKB Cases 4214-5 AR Custom Rifle Case
SKB Cases 4214-5 AR Custom Rifle Case is part of our greater collection of SKB Cases Hard Gun Cases. Don't forget to take a look at the complete variety of Hard Gun Cases from SKB Cases that we present at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for SKB Cases 4214-5 AR Custom Rifle Case:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polyethylene |
| Length: | 44 in |
| Width: | 16 in |
| Depth/Thickness: | 7 in |
| Internal Length: | 42.5 in |
| Internal Width: | 14.5 in |
| Internal Depth/Thickness: | 5.5 in |
| Condition: | New |
| Weight: | 21 lb |
Features of SKB Cases 4214-5 AR Custom Rifle Case
- AR cavity has adjustable pull-out foam plugs to accommodate overall lengths up to 41"
- Heavy-duty 2 Lb. density closed-cell foam
- Seven separate accessory cavities
- In-line skate style wheels for easy transport
- Waterproof and dust tight design (MIL-STD 810H)
- Molded-in hinge for added protection
- Trigger Latch System
- Accommodates padlocks with 5/16" shackle
- Snap-down rubber over-molded cushion grip handle
- Ambient pressure equalization valve (MIL-STD 810H)
- Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus and impact damage (MIL-STD 810H)
Package Contents:
- SKB Cases 4214-5 AR Custom Rifle Case