1 of 6 images
SKB Cases 2R Roto Mil-Std Waterproof Rifle Case - Black w/ Foam
2 of 6 images
SKB Cases 2R Roto Mil-Std Waterproof Rifle Case - Black w/ Foam
3 of 6 images
SKB Cases 5212-7 Roto Weapons 2 Gun Case, Black, 2R5212-7B
4 of 6 images
SKB Cases 2R Roto Mil-Std Waterproof Rifle Case - Black w/ Foam
5 of 6 images
SKB Cases 2R Roto Mil-Std Waterproof Rifle Case - Black w/ Foam
6 of 6 images
SKB Cases 2R Roto Mil-Std Waterproof Rifle Case - Black w/ Foam
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 55.5 in
- Width:
- 16.5 in
- Depth/Thickness:
- 10 in
- Condition:
- New
Code: Q8-GB-MILSTD52X12-2R5212-7B
MPN: 2R5212-7B
UPC: 789270521209
$649.99
SP Bucks$13.00
Product Info for SKB Cases 5212-7 Roto Weapons 2 Gun Case
SKB Cases 5212-7 Roto Weapons 2 Gun Case belongs to our big collection of SKB Cases Hard Gun Cases. Be sure to explore the entire line of Hard Gun Cases from SKB Cases that we feature at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for SKB Cases 5212-7 Roto Weapons 2 Gun Case:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polyethylene |
| Length: | 55.5 in |
| Width: | 16.5 in |
| Depth/Thickness: | 10 in |
| Internal Length: | 50 in |
| Internal Width: | 10 in |
| Internal Depth/Thickness: | 6.5 in |
| Condition: | New |
| Weight: | 30 lb |
| Overall Length: | 55.5 in |
Features of SKB Cases 5212-7 Roto Weapons 2 Gun Case
- Dual layered foam for added protection
- Convenient, sturdy wheels
- Comfortable over-molded tow handle
- Waterproof and dust tight design (MIL-C-4150J)
- LLDPE Polyethylene impact resistant Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD-810F)
- Pressure relief / breather valves
- Resistant to impact damage (MIL-STD-810F)
- TSA recognized and accepted locks
- ATA Rated
Package Contents:
- SKB Cases 5212-7 Roto Weapons 2 Gun Case