00:31
05:21
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
SiOnyx Opsin Teaser
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
SIONYX OPSIN DNVM1 - Product Overview
1 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
2 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
3 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
4 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
5 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
6 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
7 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
8 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
9 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
10 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
11 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
12 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
13 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
14 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
15 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
16 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
17 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
18 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
19 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
20 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
21 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
22 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
23 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
24 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
25 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
26 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
27 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
28 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
29 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
30 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
31 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
32 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
33 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
34 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
35 of 35 images
Sionyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
10% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Diopter Adjustment Range:
- -4 - 4 dpt
- Weight:
- 10.6 oz
- Condition:
- New
- Color:
- Black
- Operating Temperature:
- -20 - 55 Celsius
Code: 3KT-NVN-C013400-C013400
MPN: C013400
UPC: 811251020156
10% Bonus Bucks
List: $2,095.00Save $100.00
$1,995.00
SP Bucks$199.50
Product Info for SiOnyx Opsin Digital 1x19mm Night Vision Ultra Monocular
SiOnyx Opsin Digital 1x19mm Night Vision Ultra Monocular belongs to our greater variety of SiOnyx Optics. Make sure to explore the entire range of Night Vision Optics from SiOnyx that we have at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for SiOnyx Opsin Digital 1x19mm Night Vision Ultra Monocular:
| Manufacturer: | SiOnyx |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Battery Type: | 18650 |
| Weight: | 10.6 oz |
| Condition: | New |
| Magnification: | 1 x |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 19 mm |
| Length: | 4.7 in |
| Focus Range: | 0.2 m to Infinity |
| Resolution: | 1280x720 pixels |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Reticle: | No Reticle |
| Exit Pupil: | 7.5 mm |
| Battery Life: | 8 hours |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Operating Temperature: | -20 - 55 Celsius |
| Battery Quantity: | 4 |
| Mount Type: | Rail |
Features of SiOnyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
- Less than 1 millilux moonless starlight night vision
- Extra-large 1920x1080 HD micro-OLED display with a custom eyepiece for 25mm eye relief
- 44 degree field of view for maximum situational awareness
- Photo, video, and audio recording
- Manual focus of objective lens and diopter
- Onboard digital magnetic compass and GPS to document and geo-tag location
- Up to 256GB on-board storage
- Battery provides up to eight hours of operation with a full charge
- Flexible helmet mounting options with a standard dovetail interface
- Adjustable and reversible swing arm with quick-release button
- Exceeds MIL-STD-810G drop test
Package Contents:
- SiOnyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
- Eye Cup
- Swing Arm
- Battery Pack (>8 HRS Operation Time)
- Canvas Pouch
- Micro SD Card
- Lens Cap
- Charger
- User Manual