1 of 1 images
Simmons 3x32mm Digital NightVision 268332
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Simmons 3x32mm Simmons Digital NightVision Black w/ Color LCD has been discontinued by Simmons and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for Simmons 3x32mm Simmons Digital NightVision Black w/ Color LCD
Simmons 3x32mm Simmons Digital NightVision Black w/ Color LCD belongs to our larger collection of . Make sure to browse the full selection of from Simmons that we feature at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Simmons Night Vision Digital Scope - 3x32:
| Magnification: | 3x |
| Objective Lens: | 32mm |
| Battery Type: | Two CR123 (2v Lithium) (Not Included) |
| Viewing Range: | 1-328ft/3-100m |
| Field of View(ft. at 100 yds.): | 70 |
| Operating Temp. Range: | 14°F to 104°F |
| Dimensions: | 5.9x3.8x2.0 in |
| Weight: | 13.4 |
| Tripod Mountable: | Yes |
Features of Simmons Digital Night Vision 3x32mm Monocular:
- Digital
- Optimum technology
- Enhanced optics
- Color Image
- Ultimate contrast no matter the darkness amount
- True 3x magnification
- Color LCD display
- IR Illuminator with adjustable brightness
- Tripod mountable
- Weather resistant
Package Contents:
- Simmons 3x32mm Digital Night Vision Monocular 268332