03:00
1 of 1 videos
Sightron SIII Rifle Scope Series -Product in Action - OpticsPlanet.com
1 of 3 images
Sightron SIIBL Series 20-60X85 HD-A Spotting Scope, 23010
2 of 3 images
Sightron SIIBL Series 20-60X85 HD-A Spotting Scope, 23010
3 of 3 images
Sightron SIIBL Series 20-60X85 HD-A Spotting Scope, 23010
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 85 mm
- Eye Relief:
- 14.8 - 15 mm
- Exit Pupil:
- 1.35 - 3.9 mm
- Field of View, Linear:
- 96 - 48 ft at 1000 yds
- ED Glass:
- Yes
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 24 ft
- Length:
- 17.3 in
- Weight:
- 66 oz
- Finish:
- Rubber
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- Green Cordura Cover
Code: TN-SS-SIIBL2060X85-23010
MPN: 23010
UPC: 793139230102
List: $959.99Save 23%
$739.99
SP Bucks$14.80
Product Info for Sightron SIIBL Series 20-60X85 HD Spotting Scope
Sightron SIIBL Series 20-60X85 HD Spotting Scope belongs to our greater variety of Sightron Optics. Make sure to explore the full range of Optics from Sightron which we present at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Sightron SIIBL Series 20-60X85 HD Spotting Scope:
| Manufacturer: | Sightron |
| Color: | Green |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 85 mm |
| Eye Relief: | 14.8 - 15 mm |
| Exit Pupil: | 1.35 - 3.9 mm |
| Field of View, Linear: | 96 - 48 ft at 1000 yds |
| Twilight Factor: | 41.23 |
| ED Glass: | Yes |
| Scope Body Type: | Angled |
| Body Only: | No |
| Close Focus: | 24 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 17.3 in |
| Weight: | 66 oz |
| Finish: | Rubber |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Green Cordura Cover |
| Magnification Type: | Variable |
| Coating: | Fully Multi |
Features of Sightron SIIBL Series 20-60x85 HD Spotting Scope:
- Twist Up/Down Eyecups
- Pull Out Sunshade
- Lifetime Warranty
- Fully Multi-Coated Lenses
- Extra Low Dispersion Glass
- Waterproof and fogproof
Package Contents:
- Sightron SIIBL Series 20-60X85 HD Spotting Scope