1 of 10 images
Sightmark 3,000 Lumen Tactical Spotlight SM73011
2 of 10 images
Sightmark 3,000 Lumen Tactical Spotlight SM73011
3 of 10 images
Sightmark 3,000 Lumen Tactical Spotlight SM73011
4 of 10 images
Sightmark 3,000 Lumen Tactical Spotlight SM73011
5 of 10 images
Sightmark 3,000 Lumen Tactical Spotlight SM73011
6 of 10 images
Sightmark 3,000 Lumen Tactical Spotlight SM73011
7 of 10 images
Sightmark 3,000 Lumen Tactical Spotlight SM73011
8 of 10 images
Sightmark 3,000 Lumen Tactical Spotlight SM73011
9 of 10 images
Sightmark 3,000 Lumen Tactical Spotlight SM73011
10 of 10 images
Sightmark 3,000 Lumen Tactical Spotlight SM73011
Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Color:
- Black
- Light Output:
- 800 - 3000 lumens
- Bulb Type:
- U2 Led (Cree)
- Battery Type:
- 18650
- Length:
- 191.9 mm
- Included Accessories:
- red lens filter, rechargable battery pack, AC power adapter, Carry handle
Code: XK-FLS-SM73011
MPN: SM73011
UPC: 810119010339
Blazin' Deal
List: $359.99Save 59%
$148.87
Product Info for Sightmark 3,000 Lumen Tactical Spotlight
Sightmark 3,000 Lumen Tactical Spotlight is part of our large collection of SightMark Lights. Make sure to take a look at the complete range of Spotlights from SightMark that we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Sightmark 3,000 Lumen Tactical Spotlight:
| Manufacturer: | SightMark |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Light Output: | 800 - 3000 lumens |
| Bulb Type: | U2 Led (Cree) |
| Battery Type: | 18650 |
| Length: | 191.9 mm |
| Weight: | 28.5 oz |
| Included Accessories: | red lens filter, rechargable battery pack, AC power adapter, Carry handle |
| Last Chance: | Yes |
| Bezel Diameter: | 91 mm |
| Battery Life: | 1-4 Hours |
| Diameter: | 91 mm |
| Beam Color: | LED |
| Charger Type: | Battery Pack |
Features of Sightmark 3, 000 Lumen Tactical Spotlight:
- Covered by the Sightmark Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Sightmark 3, 000 Lumen Tactical Spotlight