1 of 9 images
SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular
2 of 9 images
SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular
3 of 9 images
SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular
4 of 9 images
SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular
5 of 9 images
SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular
6 of 9 images
SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular
7 of 9 images
SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular
8 of 9 images
SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular
9 of 9 images
SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Orange
Code: SD9-BI-SSSOZ6WP10OR-SOZ6WP10OR
MPN: SOZ6WP10OR
UPC: 798681714476
18% Bonus Bucks
$999.99
SP Bucks$180.00
Product Info for SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular
SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular is part of our greater selection of Sig Sauer Optics. Be sure to have a look at the complete selection of Binoculars from SIG SAUER that we present at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Orange |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Field of View, Angle: | 5.2 degrees |
| Optical Coating: | Yes |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 3.5 m |
| Length: | 5.9 in |
| Weight: | 19.2 oz |
| Fabric/Material: | Thermoplastic |
| Width: | 4.72 in |
Features of SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular
- Optical Image Stabilization eliminates unwanted motion while viewing
- HDX Lens System enhances light transmission, resolution, and definition on the water
- User-Selectable Modes: Scan & Target. (Target Mode increases image stabilization by up to 50%)
- Updated Metal Battery Cap for increased durability and battery protection
- IPX7 Full Waterproof and Fogproof performance
Package Contents:
- SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular
- Carrying Case
- Neck strap