1 of 5 images
SIG SAUER SOZ10002 Zulu10 HDX 10x50mm HDX Abbe-Koenig Prism, Coyo
2 of 5 images
SIG SAUER SOZ10002 Zulu10 HDX 10x50mm HDX Abbe-Koenig Prism, Coyo
3 of 5 images
SIG SAUER SOZ10002 Zulu10 HDX 10x50mm HDX Abbe-Koenig Prism, Coyo
4 of 5 images
SIG SAUER SOZ10002 Zulu10 HDX 10x50mm HDX Abbe-Koenig Prism, Coyo
5 of 5 images
SIG SAUER SOZ10002 Zulu10 HDX 10x50mm HDX Abbe-Koenig Prism, Coyo
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Coyote
Code: SD9-BI-SOZ10002
MPN: SOZ10002
UPC: 798681695485
List: $1,630.99Save 11%
$1,449.99
SP Bucks$29.00
Product Info for SIG SAUER SOZ10002 Zulu10 HDX 10x50mm HDX Abbe-Koenig Prism Binocular, Coyo
SIG SAUER SOZ10002 Zulu10 HDX 10x50mm HDX Abbe-Koenig Prism Binocular, Coyo belongs to our greater selection of Sig Sauer Optics. You should check out the full collection of Binoculars from SIG SAUER that we feature at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for SIG SAUER SOZ10002 Zulu10 HDX 10x50mm HDX Abbe-Koenig Prism Binocular, Coyo:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Coyote |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 17.3 mm |
| Field of View, Angle: | 6.6 degrees |
| Optical Coating: | Spectracoat |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 2.5 m |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weight: | 2.06 lb |
| Magnification Type: | Fixed |
| Focus Range: | 2.5 m |
| Minimum Focus Distance: | 2.5 m |
Features of SIG SAUER SOZ10002 Zulu10 HDX 10x50mm HDX Abbe-Koenig Prism Binocular, Coyo
- SIG SAUER’S HDX glass lenses pair high definition and high transmittance glass for ultra-high resolution and light transmission.
- Proprietary anti-reflective SpectraCoat, LensArmor, and LenShield technologies.
- Updated locking diopter ring and 3 position adjustable eyecups.
- Newly redesigned focus wheel with an updated over mold provide ultra-fine focal adjustment.
- The ZULU10 HDX features a reinforced metal housing wrapped in rubber armor, offering durability with a sleek appearance.
- New molded EVA carrying case for streamlined protection.
- Capable of being mounted to tripod adapter using a standard 1⁄4-20in threaded insert.
- IPX-7 waterproof and fog-proof rated.
Package Contents:
- SIG SAUER SOZ10002 Zulu10 HDX 10x50mm HDX Abbe-Koenig Prism, Coyo
- Case
- Lens Covers