1 of 8 images
SIG SAUER SOK6K106 KILO6K HDX Ballistic Rangefinder Binocular 10x
2 of 8 images
SIG SAUER Kilo6K HD 10x42mm Roof Prism Rangefinders Binoculars, Green, SOK6K106
3 of 8 images
SIG SAUER SOK6K106 KILO6K HDX Ballistic Rangefinder Binocular 10x
4 of 8 images
SIG SAUER SOK6K106 KILO6K HDX Ballistic Rangefinder Binocular 10x
5 of 8 images
SIG SAUER SOK6K106 KILO6K HDX Ballistic Rangefinder Binocular 10x
6 of 8 images
SIG SAUER SOK6K106 KILO6K HDX Ballistic Rangefinder Binocular 10x
7 of 8 images
SIG SAUER SOK6K106 KILO6K HDX Ballistic Rangefinder Binocular 10x
8 of 8 images
SIG SAUER SOK6K106 KILO6K HDX Ballistic Rangefinder Binocular 10x
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Measurement System:
- Yards
- Battery Quantity:
- 1
- Condition:
- New
Code: SD9-RF-SOK6K106-SOK6K106
MPN: SOK6K106
UPC: 798681692071
List: $1,069.00Save $69.01
$999.99
SP Bucks$20.00
Product Info for SIG SAUER KILO6k HDX 10x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars
SIG SAUER KILO6k HDX 10x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars is part of our big collection of Sig Sauer Optics. Make sure to look at entire selection of Rangefinders from SIG SAUER that we provide at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for SIG SAUER KILO6k HDX 10x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 10 x |
| Eye Relief: | 15.5 mm |
| Prism System: | Roof |
| Field of View, Angle: | 6.3 degrees |
| Prism Material: | BAK4 |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Maximum Range: | 6000 yds |
| Weight: | 27.9 oz |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Measurement System: | Yards |
| Length: | 5.24 in |
| Close Focus: | 5 m |
| Color: | Green |
| Battery Type: | CR2 |
| Battery Life: | 4000 ranging cycles |
| Battery Quantity: | 1 |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy |
| Finish: | Rubber |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Diopter Adjustment Range: | 3 - -3 dpt |
| Laser Divergence: | 1.6 MRAD |
| Optical Coating: | Spectracoat |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Condition: | New |
Features of SIG SAUER KILO6k HDX 10x42mm Rangefinding Binoculars
- Less than one foot range resolution for short range accuracy
- Onboard temperature, pressure, and humidity sensors for accurate real-time ballistics calculations
- 5 target modes; first, best, last, fog, and extended range
- 5 range modes; applied ballistics, Ultralight (BDX-U), applied ballistics external (BDX-X), angled modified range (AMR), line of sight (LOS), archery (ARCH)
- Applied Ballistics Ultralight with complete AB bullet database, up to 25 custom ballistic profiles and 8 preset onboard ballistics groups
- BDX 2.0 enabled with low energy, long range Bluetooth
- Hyperscan provides 4 range updates per second in scan mode while Rangelock reports the last range results when ranging distant targets
Package Contents:
- SIG SAUER Kilo6K HD 10x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars