1 of 1 images
SIG SAUER Kilo Canyon 6x22mm Rangefinder, Black, SOK22606
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: SD9-RF-SOK22606-SOK22606
MPN: SOK22606
UPC: 798681725175
List: $199.99Save 27%
$146.49
SP Bucks$2.93
Product Info for SIG SAUER Kilo Canyon 6x22mm Rangefinder
SIG SAUER Kilo Canyon 6x22mm Rangefinder is part of our large selection of Sig Sauer Optics. Make sure to look into the complete range of Rangefinders from SIG SAUER that we have at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for SIG SAUER Kilo Canyon 6x22mm Rangefinder:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 2200 yds |
| Weight: | 5.2 oz |
| Width: | 1.3 in |
| Length: | 4.6 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2 |
| Minimum Range: | 1200 yds |
| Battery Quantity: | 1 |
| Optical Coating: | Spectracoat |
Package Contents:
- SIG SAUER Kilo Canyon 6x22mm Rangefinder