1 of 10 images
SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular
2 of 10 images
SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular
3 of 10 images
SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular
4 of 10 images
SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular
5 of 10 images
SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular
6 of 10 images
SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular
7 of 10 images
SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular
8 of 10 images
SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular
9 of 10 images
SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular
10 of 10 images
SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular
Tap Tap to Zoom
Documents
- Measurement System:
- MOA
- Color:
- Gray
- Battery Quantity:
- 1
- Condition:
- New
Code: SD9-RF-KJHG-SOK4K601
MPN: SOK4K601
UPC: 798681644803
$599.99
SP Bucks$12.00
Product Info for SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular
SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular belongs to our massive selection of Sig Sauer Optics. Be sure to check out the full selection of Rangefinders from SIG SAUER that we present at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Maximum Range: | 4000 yds |
| Weight: | 7.3 oz |
| Width: | 1.6 in |
| Measurement System: | MOA |
| Length: | 4.1 in |
| Color: | Gray |
| Battery Type: | CR123 |
| Minimum Range: | 1600 yds |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Rubber/Plastic Graphite |
| Laser Divergence: | 1.25 MRAD |
| Rangefinder Application: | Hunting, Archery |
| Condition: | New |
Features of SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular
- Optical image stabilization for long distance, razor-sharp imaging
- Gen II lightwave DSP ranging engine
- Onboard temperature, pressure, and humidity sensors for accurate
- Real-time ballistic calculations
- 5 target modes; first, best, last, fog, extended range
- 5 range modes; bdx-u, bdx-x, amr, los, archery
- Drop remote waypoints with basemap app
- Applied ballistics ultralite with complete ab bullet database, up to 25
- Bullet profiles and 8 onboard ballistic groups
- BDX 2.0 enabled with low energy, long range bluetooth
- IPX-7 waterproof, runs off CR123 lithium battery and integrated
- tripod mount
Package Contents:
- SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular
- Case