1 of 2 images
Sierra Designs Cloud 800 Dridown 20 Deg Long, Red, Yellow, Peat, 70607318L
2 of 2 images
Sierra Designs Cloud 800 Dridown 20 Deg Long, Red, Yellow, Peat, 70607318L
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Red/Yellow
- Bag Size:
- Long
- Temperature Rating:
- 15 - 26 Fahrenheit
- Zipper Type:
- Right
- Condition:
- New
Code: Z58-SI-CUD20-70607318L
MPN: 70607318L
UPC: 054003797313
List: $339.95Save 24%
$259.99
SP Bucks$5.20
Product Info for Sierra Designs Cloud 800 Dridown 20 Degree Sleeping Bags - Men's
Sierra Designs Cloud 800 Dridown 20 Degree Sleeping Bags - Men's is part of our large selection of Sierra Designs Camping Gear. Make sure to check out the full variety of Camping Gear from Sierra Designs that we present at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Sierra Designs Cloud 800 Dridown 20 Degree Sleeping Bags - Men's:
| Manufacturer: | Sierra Designs |
| Color: | Red/Yellow |
| Bag Size: | Long |
| Temperature Rating: | 15 - 26 Fahrenheit |
| Zipper Type: | Right |
| Lining Material: | 15d Nylon Ripstop |
| Insulation: | 800 Fill DriDown |
| Gender: | Male |
| Shoulder Girth: | 60 - 62 |
| Foot Girth: | 40 in |
| Hip Girth: | 58 - 60 |
| Weight: | 1.98 lb |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Application: | Backpacking |
| Fabric/Material: | 15D Nylon |
| Length: | 78 - 84 in |
| Sleeping Bag Size | Long |
|---|---|
| Length | 78 - 84 in |
| Weight | 1.98 lb |
| Shoulder Girth | 60 - 62 |
| Foot Girth | 40 in |
| Hip Girth | 58 - 60 |
Features of Sierra Designs Cloud 800 Dridown 20 Degree Sleeping Bag - Men's
- Key Features:
- Patent pending zipperless design for more comfort
- Oversized integrated comforter resemble all the comforts of your bed at home
- Insulated shoulder pocket keeps comforter wrapped around you sealing out drafts
- Patented self-sealing foot vent allows fast and easy ventilation
- Sleeping pad sleeve keeps pad under you for comfort and warmth and replaces unnecessary bottom insulation
- PFC-Free 800FP DriDown and 15d nylon fabrics
- LONG:
- EN Limit Temp Rating: 15F / -10C
- EN Comfort Temp Rating: 26F / -3C
- Fill Weight: 16.4oz / 465g
- Minimum Weight: 2 lbs 1 oz / .94 kg
- Sleeping Pad Sleeve Circumference: 55.5" / 141 cm
- Fits Sleeping Pad (W x H): 25" x 2.5" / 64 x 6.4 cm
- Fits Up To: 6' 6" / 198 cm
- Length: 84" / 213 cm
- Shoulder Circumference: 62" / 157 cm
- Hip Circumference: 60" / 152 cm
- Footbox Circumference: 42" / 107 cm
- Mesh Storage Bag Size (L x W): 20" x 12" / 51 x 31 cm
- Stuff Sack Size (L x W): 15" x 7.5" / 38 x 19 cm
Package Contents:
- Sierra Designs Cloud 800 Dridown 20 Degree Sleeping Bag - Men's