02:38
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Shinenyx G1A Guide
1 of 9 images
Shinenyx G1A/384 1x5.45-16.5mm Thermal Imaging Monocular, Black, G1A
2 of 9 images
Shinenyx G1A/384 1x5.45-16.5mm Thermal Imaging Monocular, Black, G1A
3 of 9 images
Shinenyx G1A/384 1x5.45-16.5mm Thermal Imaging Monocular, Black, G1A
4 of 9 images
Shinenyx G1A/384 1x5.45-16.5mm Thermal Imaging Monocular, Black, G1A
5 of 9 images
Shinenyx G1A/384 1x5.45-16.5mm Thermal Imaging Monocular, Black, G1A
6 of 9 images
Shinenyx G1A/384 1x5.45-16.5mm Thermal Imaging Monocular, Black, G1A
7 of 9 images
Shinenyx G1A/384 1x5.45-16.5mm Thermal Imaging Monocular, Black, G1A
8 of 9 images
Shinenyx G1A/384 1x5.45-16.5mm Thermal Imaging Monocular, Black, G1A
9 of 9 images
Shinenyx G1A/384 1x5.45-16.5mm Thermal Imaging Monocular, Black, G1A
Tap Tap to Zoom
Product Videos
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
Condition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $3,799.00Save 22%
$2,965.49
List: $3,799.00Save $200.00
$3,599.00
SP Bucks$71.98
Product Info for Shinenyx G1A/384 1x5.45-16.5mm Thermal Imaging Monocular
Shinenyx G1A/384 1x5.45-16.5mm Thermal Imaging Monocular is part of our larger collection of Yishine Optics. Make sure to explore the full range of Thermal Imaging Optics from Shinenyx which we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Shinenyx G1A/384 1x5.45-16.5mm Thermal Imaging Monocular:
| Manufacturer: | Shinenyx |
| Magnification: | 4 x, 2 x, 1 x |
| Color: | Black |
| Resolution: | 1600x1200 pixels |
| Field of View, Angle: | 60.4 - 47.1 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 16.5 mm |
| Width: | 3 in |
| Length: | 7 in |
| Height: | 2.7 in |
| Battery Life: | Up to 6 hours |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Battery Type: | 18650 |
| Weight: | 17 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Operating Temperature: | -20 - 110 Fahrenheit |
| Range of Detection: | 150 yds |
| Additional Features: | Thermal Field of View, Angle: 45.8x33.2; Thermal Focal Length: 5.45mm; Thermal Sensor Resolution: 384x288 pixels |
| Battery Quantity: | 2 |
| Display Resolution: | 1600x1200 pixels |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 3 dpt |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Shinenyx G1A/384 1x5.45-16.5mm Thermal Imaging Monocular
- Fused Image Technology (F.I.T.) - Real-Time seamlessly blend thermal imaging and night vision into one perfect image. Always output high quality image in any condition - bright sun, cloudy dusk, deep night.
- Rapid Target Outline (RTO) Mode - Highlight target in either constant on, or pulsating modes. Lock on target never this easy!
- Apex Predator Vision - Boasting a 60 degrees horizontal FOV, 72 degrees diagonal FOV, far surpassing competitors' 40 degrees range, offering ultimate situational awareness.
- Unmatched Clarity - Aspherical lenses provide razor-sharp, full-frame clarity. 2.1 inch screen offer VR cinema level visual.
- Superior night-vision - Massive 1.7 inch detector, 10X bigger and better than competitors' nail-sized ones, delivers unparalleled clarity and situational awareness in moonless nights without artificial illumination.
- Smooth, Real-Time View - 50Hz frame rate + Low latency design reduces image lag to best level, ensures seamless visuals.
- Versatile - Only 17oz with batteries, can be hand hold, helmet-mounted, or optionally weapon mounted.
- Simple to use - 1 shortcut buttons+ knob, as easy as a knife. Turn it on and use, everyone can make it.
- Image mode: F.I.T(fused image of thermal and NV), NV only, thermal only.
Package Contents:
- Shinenyx G1A/384 1x5.45-16.5mm Thermal Imaging Monocular
- Batteries