1 of 3 images
Shellback Tactical Prevail Series 4SICMHLevel IV Multi Curve 10 x 12 Hard Armor Plate, Black, 10 x12, SBT-4SICMH-SC10-BK
2 of 3 images
Shellback Tactical Prevail Series 4SICMHLevel IV Multi Curve 10 x 12 Hard Armor Plate, Black, 10 x12, SBT-4SICMH-SC10-BK
3 of 3 images
Shellback Tactical Prevail Series 4SICMHLevel IV Multi Curve 10 x 12 Hard Armor Plate, Black, 10 x12, SBT-4SICMH-SC10-BK
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 10 in
- Height:
- 12 in
- Fabric/Material:
- Ceramic Face with Composite Backing
- Threat Level:
- Level IV
- Armor Cut:
- SAPI
- Weight:
- 5.7 lb
- Thickness:
- 1 in
- Coating:
- 600 Denier Cordura Nylon
- Armor Curve:
- Multi-Curved
- Plate Dimension:
- 10x12
Code: 0W-BP-PS4HAP-SBT-4SICMH-SC10-BK
MPN: SBT-4SICMH-SC10-BK
UPC: 810030244110
List: $449.99Save 22%
$349.99
SP Bucks$7.00
Product Info for Shellback Tactical Prevail Series 4SICMH Level IV 10 x 12 Hard Armor Plate
Shellback Tactical Prevail Series 4SICMH Level IV 10 x 12 Hard Armor Plate belongs to our massive variety of Shellback Tactical Armor Plates. You should definitely look at full selection of Armor Plates from Shellback Tactical that we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Shellback Tactical Prevail Series 4SICMH Level IV 10 x 12 Hard Armor Plate:
| Manufacturer: | Shellback Tactical |
| Color: | Black |
| Length: | 10 in |
| Height: | 12 in |
| Fabric/Material: | Ceramic Face with Composite Backing |
| Threat Level: | Level IV |
| Armor Cut: | SAPI |
| Weight: | 5.7 lb |
| Thickness: | 1 in |
| Coating: | 600 Denier Cordura Nylon |
| Armor Curve: | Multi-Curved |
| Plate Dimension: | 10x12 |
| Dimensions: | 10 x 12 x 0.9 in |
| Country of Origin: | USA |
Features of Shellback Tactical Prevail Series 4SICMH Level IV 10 x 12 Hard Armor Plate
- NIJ 0101.06 Compliant
- Stand alone protection
- Single plate
- Multihit Rated
- Stopping Power: .357 SIG FMJ, 9MM, .38, .40 S&W, .44, .45, .223 BALL, 5.56X45 (XM 193), 7.62 X 39 BALL, 7.62 x 51 M80 Nato, M855/SS109, 7.62x54R API, 7.62x63 M2AP
Package Contents:
- Shellback Tactical Prevail Series 4SICMH Level IV 10 x 12 Hard Armor Plate