1 of 1 images
Shellback Tactical Prevail Series 4S17 Level IV Single Curve 6 x 6 Hard Armor Plate, Black, 6 x 6, SBT-4S17-6-6-BK
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 6 in
- Height:
- 6 in
- Fabric/Material:
- Ceramic Face with Composite Backing
- Threat Level:
- Level IV
- Armor Cut:
- Standard
- Weight:
- 2.5 lb
- Thickness:
- 1 in
- Coating:
- 1000 Denier Cordura Nylon
- Armor Curve:
- Single-Curved
- Plate Dimension:
- 6x6
Code: 0W-BP-P4S66P-SBT-4S17-6-6-BK
MPN: SBT-4S17-6-6-BK
UPC: 810030244103
List: $249.99Save 20%
$199.99
SP Bucks$4.00
Product Info for Shellback Tactical Prevail Series 4S17 Level IV 6 x 6 Hard Armor Plate
Shellback Tactical Prevail Series 4S17 Level IV 6 x 6 Hard Armor Plate belongs to our large collection of Shellback Tactical Armor Plates. Be sure to look into the full variety of Armor Plates from Shellback Tactical that we provide at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Shellback Tactical Prevail Series 4S17 Level IV 6 x 6 Hard Armor Plate:
| Manufacturer: | Shellback Tactical |
| Color: | Black |
| Length: | 6 in |
| Height: | 6 in |
| Fabric/Material: | Ceramic Face with Composite Backing |
| Threat Level: | Level IV |
| Armor Cut: | Standard |
| Weight: | 2.5 lb |
| Thickness: | 1 in |
| Coating: | 1000 Denier Cordura Nylon |
| Armor Curve: | Single-Curved |
| Plate Dimension: | 6x6 |
| Dimensions: | 6 x 6 x 1 in |
| Country of Origin: | USA |
Features of Shellback Tactical Prevail Series 4S17 Level IV 6 x 6 Hard Armor Plate
- NIJ 0101.06 Certified
- Listed on NIJ CPL List
- DEA Compliant
- Stand alone protection
- Stopping Power: .357 SIG FMJ, 9MM, .38, .40 S&W, .44, .45, .223 BALL, 5.56X45 (XM 193), 7.62 X 39 BALL, 7.62 x 51 M80 Nato, M855/SS109, 7.62x54R API, 7.62x63 M2AP
Package Contents:
- Shellback Tactical Prevail Series 4S17 Level IV 6 x 6 Hard Armor Plate