1 of 1 images
Shellback Tactical Prevail Series 4S17 Level IV Single Curve 10 x 12 Hard Armor Plate, Black, 10 x 12, SBT-4S17-BK
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 10 in
- Height:
- 12 in
- Fabric/Material:
- Ceramic Face with Composite Backing
- Threat Level:
- Level IV
- Armor Cut:
- Shooters
- Weight:
- 7.2 lb
- Thickness:
- 1 in
- Coating:
- 600 Denier Cordura Nylon
- Armor Curve:
- Single-Curved
- Plate Dimension:
- 10x12
Code: 0W-BP-P4S1012P-SBT-4S17-BK
MPN: SBT-4S17-BK
UPC: 810030241157
List: $334.99Save 19%
$269.99
SP Bucks$5.40
Product Info for Shellback Tactical Prevail Series 4S17 Level IV 10 x 12 Hard Armor Plate
Shellback Tactical Prevail Series 4S17 Level IV 10 x 12 Hard Armor Plate is part of our large variety of Shellback Tactical Armor Plates. Don't forget to explore the full line of Armor Plates from Shellback Tactical which we offer at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Shellback Tactical Prevail Series 4S17 Level IV 10 x 12 Hard Armor Plate:
| Manufacturer: | Shellback Tactical |
| Color: | Black |
| Length: | 10 in |
| Height: | 12 in |
| Fabric/Material: | Ceramic Face with Composite Backing |
| Threat Level: | Level IV |
| Armor Cut: | Shooters |
| Weight: | 7.2 lb |
| Thickness: | 1 in |
| Coating: | 600 Denier Cordura Nylon |
| Armor Curve: | Single-Curved |
| Plate Dimension: | 10x12 |
| Dimensions: | 10 x 12 x 1 in |
| Country of Origin: | USA |
Features of Shellback Tactical Prevail Series 4S17 Level IV 10 x 12 Hard Armor Plate
- NIJ 0101.06 Certified
- Listed on NIJ CPL List
- DEA Compliant
- Stand alone protection
- 10" x 12" Shooters Cut plate is considered nominal with actual measurement 9.5" x 11.5"
- Stopping Power: .357 SIG FMJ, 9MM, .38, .40 S&W, .44, .45, .223 BALL, 5.56x45 (XM 193), 7.62x39 BALL, 7.62x51 M80 Nato, M855/SS109, 7.62x54R API, 7.62x63 M2AP
- Multi-hit rated: M2AP - 3 Rounds, M80 Ball, Steel - 3 Rounds, M43 MSC PS - 3 Rounds, M855 Ball - 3 Rounds, 223 REM - 3 Rounds
Package Contents:
- Shellback Tactical Prevail Series 4S17 Level IV 10 x 12 Hard Armor Plate