1 of 9 images
Sea to Summit Trek Down Sleeping Bag, Snorkel Blue, Regular/0F, S1043
2 of 9 images
Sea to Summit Trek Down Sleeping Bag, Snorkel Blue, Regular/30F, S1014
3 of 9 images
Sea to Summit Trek Down Sleeping Bag, Snorkel Blue, Regular/0F, S1043
4 of 9 images
Sea to Summit Trek Down Sleeping Bag, Snorkel Blue, Regular/0F, S1043
5 of 9 images
Sea to Summit Trek Down Sleeping Bag, Snorkel Blue, Regular/0F, S1043
6 of 9 images
Sea to Summit Trek Down Sleeping Bag, Snorkel Blue, Regular/0F, S1043
7 of 9 images
Sea to Summit Trek Down Sleeping Bag, Snorkel Blue, Regular/0F, S1043
8 of 9 images
Sea to Summit Trek Down Sleeping Bag, Snorkel Blue, Regular/0F, S1043
9 of 9 images
Sea to Summit Trek Down Sleeping Bag, Snorkel Blue, Regular/0F, S1043
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
2 Models AvailableTemperature Rating
All
Search
List: $444.00Save 25%
$333.00
SP Bucks$6.66
$364.00
SP Bucks$7.28
Product Info for Sea to Summit Trek Down Sleeping Bag
Sea to Summit Trek Down Sleeping Bag is part of our large collection of Sea to Summit Camping Gear. You should take a look at the full line of Camping Gear from Sea to Summit which we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Sea to Summit Trek Down Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Sea to Summit |
| Color: | snorkel Blue |
| Insulation: | Ultra-Dry Down |
| Gender: | Unisex |
| User Height: | 185cm |
| Shoulder Girth: | 62in |
| Foot Girth: | 51in |
| Hip Girth: | 58in |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Travel |
Features of Sea to Summit Trek Down Sleeping Bag
- RDS-certified, 650+ fillpower duck down with a non-PFAS Ultra-Dry Down treatment to stay drier in damp conditions
- Free-Flow Zip System offers great temperature regulation and multiple sleeping bag configurations
- Tapered-rectangular fit is designed for spacious comfort when you're camping or traveling
- Sea to Summit Guarantee is offered for the Lifetime of this product
Package Contents:
- Sea to Summit Trek Down Sleeping Bag
- Recycled 20D polyester shell with a non-PFAS DWR finish blocks wind and moisture while the polyester liner provides pure comfort