1 of 6 images
Sea to Summit Basecamp Down Sleeping Bag, Bombay Brown, Regular, S1141
2 of 6 images
Sea to Summit Basecamp Down Sleeping Bag, Bombay Brown, Regular, S1141
3 of 6 images
Sea to Summit Basecamp Down Sleeping Bag, Bombay Brown, Regular, S1141
4 of 6 images
Sea to Summit Basecamp Down Sleeping Bag, Bombay Brown, Regular, S1141
5 of 6 images
Sea to Summit Basecamp Down Sleeping Bag, Bombay Brown, Regular, S1141
6 of 6 images
Sea to Summit Basecamp Down Sleeping Bag, Bombay Brown, Regular, S1141
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Bombay Brown
- Bag Size:
- Regular
- Temperature Rating:
- 15 Fahrenheit
- Zipper Type:
- Zip
Code: Z02-SI-SSPL13-S1141
MPN: S1141
UPC: 9327868157860
$414.00
SP Bucks$8.28
Product Info for Sea to Summit Basecamp Down Sleeping Bag
Sea to Summit Basecamp Down Sleeping Bag belongs to our large collection of Sea to Summit Camping Gear. Make sure you check out the full range of Camping Gear from Sea to Summit that we feature at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Sea to Summit Basecamp Down Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Sea to Summit |
| Color: | Bombay Brown |
| Bag Size: | Regular |
| Temperature Rating: | 15 Fahrenheit |
| Zipper Type: | Zip |
| Insulation: | Ultra-Dry Down |
| Gender: | Unisex |
| User Height: | 185cm |
| Shoulder Girth: | 76in |
| Foot Girth: | 68in |
| Hip Girth: | 75in |
| EN Lower Limit Rating: | 15F |
| EN Comfort Rating: | 25F |
| Weight: | 1832 g |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Travel |
| Fabric/Material: | 20D Nylon |
| Sleeping Bag Size | Regular |
|---|---|
| Weight | 1832 g |
| Shoulder Girth | 76in |
| Foot Girth | 68in |
| Hip Girth | 75in |
| User Height | 185cm |
Features of Sea to Summit Basecamp Down Sleeping Bag
- RDS-certified, 650+ fillpower duck down with a non-PFAS Ultra-Dry Down treatment to stay drier in damp conditions
- Includes a lightweight 20D recycled polyester shell with a non-PFAS DWR finish to protect against wind and moisture and a 20D recycled polyester liner for greater comfort
- Free-Flow+ Zip System with zipper ploughs on main zippers, provides excellent temperature regulation and multiple sleeping bag configurations
- Oversized hood with adjustment cords has space for your favourite pillow from home
- Sea to Summit Guarantee is offered for the Lifetime of this product
Package Contents:
- Sea to Summit Basecamp Down Sleeping Bag