1 of 1 images
Schrade Tough Tool 21-Function Multitool, Stainless, Clam Pack, ST1NCP
Tap Tap to Zoom
- Included Accessories:
- Awl, Belt Sheath, Can Opener, Cap Lifter, Fine Flat Head Screwdriver, Hook Disgorger, Lanyard Attachment, Leather Bore, Locking Dual Edge Knife Blade, Locking Heavy-Duty Saw Blade, Locking Large Flat Screwdriver, Locking Phillips Screwdriver, Measuring Gauge, Metal File, Needle Nose Pliers, Nylon Sheath, Regular Pliers, Scraping Blade, Scribe, Vise, Wire Cutter, Wire Strippers, Wood File
- Blade Material:
- 2Cr13
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
- Color:
- Stainless
- Sheath Material:
- Polyester
- Fabric/Material:
- 2Cr13
Code: SRD-M3-TAYL-ST1N-ST1NCP
MPN: ST1NCP
UPC: 044356013048
List: $29.68Save $2.73
$26.95
SP Bucks$0.54
Product Info for Schrade Tough Tool 21-Function Multitool
Schrade Tough Tool 21-Function Multitool belongs to our larger selection of Schrade Tools. You should definitely check out the full variety of Multi-Tools from Schrade which we supply at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Schrade Tough Tool 21-Function Multitool:
| Manufacturer: | Schrade |
| Included Accessories: | Nylon Sheath, Regular Pliers, Wood File, Belt Sheath, Locking Heavy-Duty Saw Blade, Awl, Measuring Gauge, Needle Nose Pliers, Fine Flat Head Screwdriver, Lanyard Attachment, Wire Cutter, Scribe, Metal File, Wire Strippers, Hook Disgorger, Can Opener, Vise, Locking Phillips Screwdriver, Scraping Blade, Cap Lifter, Locking Large Flat Screwdriver, Leather Bore, Locking Dual Edge Knife Blade |
| Blade Material: | 2Cr13 |
| Weight: | 8.1 oz |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Color: | Stainless |
| Sheath Material: | Polyester |
| Fabric/Material: | 2Cr13 |
| Serrated: | Partial |
| Overall Length: | 7 in |
| Closed Length: | 4.8 in |
| Handle Material: | 2Cr13 |
Features of Schrade Tough Tool 21-Function Multitool:
- Multiple functions
- Great for Camping or Hiking trips
- Overall length is 7 inches
- Made of Stainless Steel
- Polyester belt sheath included
Package Contents:
- Schrade Tough Tool 21-Function Multitool