1 of 7 images
Scarpa Scarpa Origin Climbing Shoes - Men's, Covey/Black, 44, 70062/000-CovBlk-44
2 of 7 images
Scarpa Origin Climbing Shoes - Mens, Covey/Black, 44, 70062/000-CovBlk-44
3 of 7 images
Scarpa Origin Climbing Shoes - Mens, Covey/Black, 44, 70062/000-CovBlk-44
4 of 7 images
Scarpa Origin Climbing Shoes - Mens, Covey/Black, 44, 70062/000-CovBlk-44
5 of 7 images
Scarpa Origin Climbing Shoes - Mens, Covey/Black, 44, 70062/000-CovBlk-44
6 of 7 images
Scarpa Origin Climbing Shoes - Mens, Covey/Black, 44, 70062/000-CovBlk-44
7 of 7 images
Scarpa Origin Climbing Shoes - Mens, Covey/Black, 44, 70062/000-CovBlk-44
Tap Tap to Zoom
- Men's Shoe Size:
- 10.5+ US, 44 Euro
- Men's Shoe Width:
- Medium
- Color:
- Covey/Black
Code: X35-CLM-SCA0142-70062-000-COVBLK-44
MPN: 70062/000-CovBlk-44
UPC: 666898869527
List: $119.00Save 19%
$95.99
SP Bucks$1.92
Product Info for Scarpa Scarpa Origin Climbing Shoes - Men's
Scarpa Scarpa Origin Climbing Shoes - Men's belongs to our greater variety of Scarpa Shoes. Make sure you look into the full variety of Shoes from Scarpa which we provide at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Scarpa Scarpa Origin Climbing Shoes - Men's:
| Manufacturer: | Scarpa |
| Men's Shoe Size: | 10.5+ US, 44 Euro |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Men's Shoe Width: | Medium |
| Boot Style: | Climbing |
| Color: | Covey/Black |
| Footwear Type: | Shoes |
| Activity: | Climbing |
| Weight: | 7.9 oz |
| Footwear Closure: | Strap |
| Fabric/Material: | Suede |
| Footwear Upper Fabric/Material: | 1.8mm Suede/Leather |
| Lining Material: | Nylon |
| Outsole Material: | Vision Rubber, 5mm |
| Midsole Material: | Nylon 1.4mm 3/4 length |
| Activity/Occasion: | Climbing |
| Last Chance: | Yes |
| Lining: | Nylon |
Features of Scarpa Scarpa Origin Climbing Shoes - Men's
- Passive rand offers a classic performance
- SCARPAs proprietary Vision rubber provides stick and durability
- Flat lasted construction for all-day comfort and performance
- Dual power strap closure allows for maximum adjustability
- PAF Heel system improves all-day fit and comfort
Package Contents:
- Scarpa Scarpa Origin Climbing Shoes - Men's