1 of 5 images
RUIKE M31 Multifunction Knife, 2.79in, 14C28N Stainless Steel, Clip Point, Plain Blade, Brown, M31-N
2 of 5 images
RUIKE M31Multifunction Knife, 2.79in, 14C28N Stainless Steel, Clip Point, Plain Blade, Black, M31-B
3 of 5 images
RUIKE M31Multifunction Knife, 2.79in, 14C28N Stainless Steel, Clip Point, Plain Blade, Black, M31-B
4 of 5 images
RUIKE M31Multifunction Knife, 2.79in, 14C28N Stainless Steel, Clip Point, Plain Blade, Black, M31-B
5 of 5 images
RUIKE M31Multifunction Knife, 2.79in, 14C28N Stainless Steel, Clip Point, Plain Blade, Black, M31-B
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Color
All
Handle Color
All
Search
List: $51.99Save 23%
$39.95
SP Bucks$0.80
List: $51.99Save 23%
$39.95
SP Bucks$0.80
Product Info for RUIKE M31 2.79in Multifunction Knife
RUIKE M31 2.79in Multifunction Knife is part of our greater selection of RUIKE Tools. Don't forget to look into the entire selection of Multi-Tools from RUIKE which we present at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for RUIKE M31 2.79in Multifunction Knife:
| Manufacturer: | RUIKE |
| Blade Length: | 2.79 in |
| Closed Length: | 3.78 in |
| Blade Material: | 14C28N |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Multi-Tool |
| Overall Length: | 6.45 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Finish: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.09 in |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Opening Method: | Manual |
| Quantity: | 1 |
Features of RUIKE M31 2.79in Multifunction Knife
- Bottle Opener
- Corkscrew w/ Assist
- Drill
- Facer
- Glass Breaker
- Key Ring
- Knife Blade
- Large Screwdriver
- Pocket Clip
- Reamer w/ Sewing Eye
- Scissors
- Seat Belt Cutter
- Small Screwdriver
- Tweezers
- Wire Strippers
Package Contents:
- RUIKE M31 2.79in Multifunction Knife