1 of 1 images
RUIKE L31 Multifunction Knife, 3.35in, 14C17N Stainless Steel, Clip Point, Plain Blade, Black, L31-B
Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.35 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Color:
- Black
- Blade Shape:
- Clip Point
- Blade Finish:
- Plain
- Handle Color:
- Black
Code: P39-M3-L31-L31-B
MPN: L31-B
UPC: 6942870370132
List: $53.99Save 17%
$44.95
SP Bucks$0.90
Product Info for RUIKE L31 3.35in Multifunction Knife
RUIKE L31 3.35in Multifunction Knife belongs to our larger variety of RUIKE Tools. You should have a look at the entire range of Multi-Tools from RUIKE that we provide at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for RUIKE L31 3.35in Multifunction Knife:
| Manufacturer: | RUIKE |
| Closed Length: | 4.49 in |
| Blade Length: | 3.35 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Multi-Tool |
| Overall Length: | 7.75 in |
| Color: | Black |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Finish: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Handle Color: | Black |
| Opening Method: | Manual |
| Quantity: | 1 |
Features of RUIKE L31 3.35in Multifunction Knife
- Bottle Opener
- Corkscrew w/ Assist
- Drill
- Facer
- Glass Breaker
- Key Ring
- Knife Blade
- Large Screwdriver
- Pocket Clip
- Reamer w/ Sewing Eye
- Scissors
- Seat Belt Cutter
- Small Screwdriver
- Spoke Key
- Tweezers
- Wire Bender
- Wire Stripper
Package Contents:
- RUIKE L31 3.35in Multifunction Knife