1 of 11 images
Ruger 1911 Multi-Tool w/ Sheath, 2.515in Blade, G10 Handle, Black R5100
2 of 11 images
Ruger 1911 Multi-Tool w/ Sheath, 2.515in Blade, G10 Handle, Black R5100
3 of 11 images
Ruger 1911 Multi-Tool w/ Sheath, 2.515in Blade, G10 Handle, Black R5100
4 of 11 images
Ruger 1911 Multi-Tool w/ Sheath, 2.515in Blade, G10 Handle, Black R5100
5 of 11 images
Ruger 1911 Multi-Tool w/ Sheath, 2.515in Blade, G10 Handle, Black R5100
6 of 11 images
Ruger 1911 Multi-Tool w/ Sheath, 2.515in Blade, G10 Handle, Black R5100
7 of 11 images
Ruger 1911 Multi-Tool w/ Sheath, 2.515in Blade, G10 Handle, Black R5100
8 of 11 images
Ruger 1911 Multi-Tool w/ Sheath, 2.515in Blade, G10 Handle, Black R5100
9 of 11 images
Ruger 1911 Multi-Tool w/ Sheath, 2.515in Blade, G10 Handle, Black R5100
10 of 11 images
Ruger 1911 Multi-Tool w/ Sheath, 2.515in Blade, G10 Handle, Black R5100
11 of 11 images
Ruger 1911 Multi-Tool w/ Sheath, 2.515in Blade, G10 Handle, Black R5100
Tap Tap to Zoom
On Sale
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Blade Length:
- 2.515 in
- Included Accessories:
- Sheath
- Blade Material:
- Steel
- Handle Finish:
- Bead Blast
- Additional Features:
- Bead Blast Finish
- Serrated:
- Plain
- Package Type:
- Box
- Color:
- Black
- Sheath Material:
- Polyester
- Width:
- 2.06 in
- Handle Material:
- G10
- Length:
- 4.135 in
- Blade Finish:
- Bead Blast
- Fabric/Material:
- Stainless Steel
Code: RT8-M3-1911MT-R5100
MPN: R5100
UPC: 794023005264
On Sale
List: $99.95Save 72%
$27.49
SP Bucks$0.55
Product Info for Ruger 1911 Multi-Tool w/ Sheath
Ruger 1911 Multi-Tool w/ Sheath belongs to our large collection of . Make sure you take a look at the complete variety of Multi-Tools from Ruger which we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Ruger 1911 Multi-Tool w/ Sheath:
| Manufacturer: | Ruger |
| Included Accessories: | Sheath |
| Closed Length: | 4.13 in |
| Blade Length: | 2.515 in |
| Blade Material: | Steel |
| Handle Finish: | Bead Blast |
| Weight: | 9.7 oz |
| Serrated: | Plain |
| Additional Features: | Bead Blast Finish |
| Knife Application: | Multi-Tool |
| Package Type: | Box |
| Color: | Black |
| Sheath Material: | Polyester |
| Width: | 2.06 in |
| Length: | 4.135 in |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Bead Blast |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
Features of Ruger 1911 Multi-Tool w/ Sheath:
- Pliers
- Barrel Bushing Wrench
- Spring Cutter
- 3 Flat Drivers
- Punch Rod
- File
- 3/32
- 5/32 Allen Wrenches
Package Contents:
- Ruger 1911 Multi-Tool w/ Sheath