1 of 4 images
Rothco 8 X 42 Binoculars, 20275
2 of 4 images
Rothco 8 X 42 Binoculars, 20275
3 of 4 images
Rothco 8 X 42 Binoculars, 20275
4 of 4 images
Rothco 8 X 42 Binoculars, 20275
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: 2VK-BI-3117-20275
MPN: 20275
UPC: 613902202757
List: $149.99Save $14.00
$135.99
SP Bucks$2.72
Product Info for Rothco 8 X 42mm Porro Prism Binoculars
Rothco 8 X 42mm Porro Prism Binoculars belongs to our larger selection of Rothco Optics. You should definitely look at full selection of Binoculars from Rothco which we supply at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Rothco 8 X 42mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Rothco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Prism System: | Porro |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4.3 mm |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Close Focus: | 5 m |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weight: | 2.1 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Strap: | Yes |
| Compass: | No |
| Individual Diopter: | Yes |
| Case: | Yes |
| Minimum Focus Distance: | 5 m |
| Brightness Index: | 18 |
Features of Rothco 8 X 42 Binoculars
- Rothco's military style 8 x 42 MM binocularsfeature an 8x magnification and 7.5 field view.
Package Contents:
- Rothco 8 X 42 Binoculars