1 of 2 images
Rothco 10 x 50MM Binoculars, 10266
2 of 2 images
Rothco 10 x 50MM Binoculars, 10266
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Nylon Case
Code: 2VK-BI-766-10266
MPN: 10266
UPC: 736235057204
List: $76.99Save $7.00
$69.99
SP Bucks$1.40
Product Info for Rothco 10x50mm Roof Prism Binoculars
Rothco 10x50mm Roof Prism Binoculars belongs to our big selection of Rothco Optics. You should definitely browse the entire range of Binoculars from Rothco which we supply at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Rothco 10x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Rothco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Eye Relief: | 12.7 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Weight: | 2.2 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Nylon Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Case: | Yes |
| Compass: | No |
Features of Rothco 10 x 50MM Binoculars
- Weather: All Weather
Package Contents:
- Rothco 10 x 50MM Binoculars