1 of 5 images
RIX Titan T3 2.6x25mm Thermal Monocular w/LRF, 384x288 pixels, 50 Hz, Black, RIX TITAN T3
2 of 5 images
RIX Titan T3 2.6x25mm Thermal Monocular w/LRF, 384x288 pixels, 50 Hz, Black, RIX TITAN T3
3 of 5 images
RIX Titan T3 2.6x25mm Thermal Monocular w/LRF, 384x288 pixels, 50 Hz, Black, RIX TITAN T3
4 of 5 images
RIX Titan T3 2.6x25mm Thermal Monocular w/LRF, 384x288 pixels, 50 Hz, Black, RIX TITAN T3
5 of 5 images
RIX Titan T3 2.6x25mm Thermal Monocular w/LRF, 384x288 pixels, 50 Hz, Black, RIX TITAN T3
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
7% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Magnification:
- 2.6 x
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: 5EX-THM-TITANT3-RIX-TITAN-T3
MPN: RIX TITAN T3
UPC: 850042107683
7% Bonus Bucks
List: $1,799.00Save 11%
$1,599.00
SP Bucks$111.93
Product Info for RIX Titan T3 2.6x25mm Thermal Monocular w/LRF
RIX Titan T3 2.6x25mm Thermal Monocular w/LRF belongs to our large variety of RIX Optics. Don't forget to look at full line of Thermal Imaging Optics from RIX which we provide at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for RIX Titan T3 2.6x25mm Thermal Monocular w/LRF:
| Manufacturer: | RIX |
| Magnification: | 2.6 x |
| Color: | Black |
| Field of View, Linear: | 20.1 yds at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 10.5 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Width: | 2.9 in |
| Length: | 8 in |
| Height: | 2 in |
| Battery Life: | 5 hours |
| Eye Relief: | 23 mm |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 0.94 lb |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Operating Temperature: | -4 - 122 Fahrenheit |
| Range of Detection: | 1421 yds |
| Sensor Resolution: | 384x288 pixels |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 20 mK NETD |
| Video Record Resolution: | 1024x720 pixels |
| Package Type: | Box |
| Display Size: | 0.49 in |
| Display Type: | OLED |
| Handle Color: | Black |
| Display Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Reticle: | Multiple |
Package Contents:
- RIX Titan T3 2.6x25mm Thermal Monocular w/LRF