1 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
2 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
3 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
4 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
5 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
6 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
7 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
8 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
9 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
10 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
11 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
12 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
13 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
14 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
15 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
16 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
17 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
18 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
19 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
20 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
21 of 21 images
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
Tap Tap to Zoom
Documents
- Night Vision Generation:
- 2+
- Diopter Adjustment Range:
- -6 - 2 dpt
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
- Battery Quantity:
- 3
- Color:
- Black
Code: 5EX-NVB-HBNJ1-RNV31SW14
MPN: RNV31SW14
List: $5,159.00Save $160.00
$4,999.00
SP Bucks$99.98
Product Info for RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular belongs to our larger variety of RIX Optics. You should definitely look into the full line of Night Vision Optics from RIX which we feature at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular:
| Manufacturer: | RIX |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 27 mm |
| Night Vision Generation: | 2+ |
| Length: | 108 mm |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Weight: | 520 g |
| Battery Type: | 18650, AA, CR123A |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Focus Range: | 250 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 2 dpt |
| Battery Life: | 80 hours |
| Width: | 106 mm |
| Height: | 83 mm |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Battery Quantity: | 3 |
| Color: | Black |
Features of RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
- Milspec Optics
- Ultra light
- Manual Gain
- IP Rating
Package Contents:
- RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular