00:02
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
RIX RNV-14
1 of 10 images
RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular with White Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV14W14
2 of 10 images
RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular with White Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV14W14
3 of 10 images
RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular with White Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV14W14
4 of 10 images
RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular with White Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV14W14
5 of 10 images
RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular with White Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV14W14
6 of 10 images
RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular with White Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV14W14
7 of 10 images
RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular with White Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV14W14
8 of 10 images
RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular with White Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV14W14
9 of 10 images
RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular with White Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV14W14
10 of 10 images
RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular with White Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV14W14
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
- Night Vision Generation:
- 2+
- Image Intensifier Tube:
- Max FOM 1400
- Diopter Adjustment Range:
- -4 - 2 dpt
- Weight:
- 255 g
- Included Accessories:
- Standard
- Color:
- Black
- Operating Temperature:
- -40 - 50 Celsius
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
Code: 5EX-NVN-RVVNV1-RNV14W14
MPN: RNV14W14
UPC: 850042107485
List: $2,450.99Save $151.99
$2,299.00
SP Bucks$45.98
Product Info for RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular with White Tubes 1400 form
RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular with White Tubes 1400 form is part of our massive variety of RIX Optics. Make sure to take a look at the entire collection of Night Vision Optics from RIX which we present at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular with White Tubes 1400 form:
| Manufacturer: | RIX |
| Night Vision Generation: | 2+ |
| Image Intensifier Tube: | Max FOM 1400 |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 2 dpt |
| Battery Type: | AA |
| Weight: | 255 g |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification: | 1 x |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Length: | 96 mm |
| Focus Range: | 0.25 m to Infinity |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Operating Temperature: | -40 - 50 Celsius |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Width: | 57 mm |
Features of RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular
- Ingress Protection 10m
- The power knob can also adjust the gain, allowing users to cope with variable lighting applications and improve detection and recognition of night targets in complex environments.
- RNV-14 automatically enters standby mode after being idle for more than 3 minutes and reopens when the status changes.
- The RNV-14 dramatically reduces energy consumption during auto standby, extending battery life.
- The function of automatically turning off the power when flipping upwards makes the RNV-14 more convenient for users to control the switch of the night vision device. This feature prevents the night vision device from continuing to operate in unnecessary situations.
- The J-arm allows operators to switch between the RNV-14's left and right eye placement. This feature allows users to freely select which eye to use according to personal preferences or specific needs, accommodating different users' habits
Package Contents:
- RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular
- User Manual
- Portable Bag
- Long Eyeshade
- J Arm Bracket
- Helmet Bracket(L4G24)
- Thermal Fusion
- Pendant Adapter