1 of 12 images
Pelican Storm Cases iM2300 Dry Box, 18.2x13.4x6.7, Black, No Foam iM2300-00000
2 of 12 images
Pelican Storm Cases iM2300 Dry Box, 18.2x13.4x6.7, Yellow, No Foam iM2300-20000
3 of 12 images
Pelican Storm Cases iM2300 Dry Box, 18.2x13.4x6.7, Black, No Foam iM2300-00000
4 of 12 images
Pelican Storm Cases iM2300 Dry Box, 18.2x13.4x6.7, Black, Cubed Foam iM2300-00001
5 of 12 images
Pelican Storm Cases iM2300 Dry Box, 18.2x13.4x6.7, Yellow, Cubed Foam iM2300-20001
6 of 12 images
Pelican Storm Cases iM2300 Dry Box, 18.2x13.4x6.7, Black, Cubed Foam iM2300-00001
7 of 12 images
Pelican Storm Cases iM2300 Dry Box, 18.2x13.4x6.7, Yellow, Cubed Foam iM2300-20001
8 of 12 images
Pelican Storm Cases iM2300 Dry Box, 18.2x13.4x6.7, Black, No Foam iM2300-00000
9 of 12 images
Pelican Storm Cases iM2300 Dry Box, 18.2x13.4x6.7, Black, Cubed Foam iM2300-00001
10 of 12 images
Pelican Storm Cases iM2300 Dry Box, 18.2x13.4x6.7, Yellow, Cubed Foam iM2300-20001
11 of 12 images
Pelican Storm Cases iM2300 Dry Box, 18.2x13.4x6.7, Black, Cubed Foam iM2300-00001
12 of 12 images
Pelican Storm Cases iM2300 Dry Box, 18.2x13.4x6.7, Black, Cubed Foam iM2300-00001
Tap Tap to Zoom
Documents
4 Models Available
Color
All
Interior
All
Search
List: $200.95Save 10%
$179.95
SP Bucks$3.60
List: $200.95Save 10%
$179.95
SP Bucks$3.60
List: $231.95Save 14%
$199.95
SP Bucks$4.00
List: $231.95Save 14%
$199.95
SP Bucks$4.00
Product Info for Pelican Storm Cases - iM2300 - w/o wheels - Airline - Carry On - No Foam - Cubed Foam - Padded Divider
Pelican Storm Cases - iM2300 - w/o wheels - Airline - Carry On - No Foam - Cubed Foam - Padded Divider belongs to our massive selection of Pelican Bags, Boxes, & Storage. Make sure you look at full selection of Dry Boxes from Pelican that we have at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Pelican Storm Cases - iM2300 - w/o wheels - Airline - Carry On - No Foam - Cubed Foam - Padded Divider:
| Manufacturer: | Pelican |
| Depth/Thickness: | 6.7 in |
| Length: | 18.2 in |
| Width: | 13.9 in |
| Fabric/Material: | Injection Molded HPX High Performance Resin |
| Pack Volume: | 20 liters |
| Additional Features: | Dustproof, Watertight, Crushproof |
| Weight: | 5.9 lb |
| Internal Dimensions: | 17.00 x 11.70 x 6.20 in |
Features of Pelican Storm Case iM2300 Dry Box:![]()
- Two Press & Pull Latches
- Double - layered, Soft - grip Handles
- Two Pad lockable Hasps
- Vortex Valve
- Flush Powerful Hinges
- Meets Carry on Regulations
- Lightweight Strong HPX Resin
- Watertight
- Guaranteed For Life
Package Contents:
- Pelican Storm Case iM2300