09:42
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Pelican Foam Cutting How-To Video
1 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, Desert Tan, 017500-0000-190
2 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, OD Green, 017500-0000-130
3 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, Black, 017500-0000-110
4 of 20 images
Pelican 1750 Waterproof Rifle Case w/ Wheels, 53in, Black, Desert Tan, OD Green
5 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, No Foam, Black, 017500-0010-110
6 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, Desert Tan, 017500-0000-190
7 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, OD Green, 017500-0000-130
8 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, Black, 017500-0000-110
9 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, Black, 017500-0000-110
10 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, Black, 017500-0000-110
11 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, Black, 017500-0000-110
12 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, Black, 017500-0000-110
13 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, Black, 017500-0000-110
14 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, Black, 017500-0000-110
15 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, Black, 017500-0000-110
16 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, Black, 017500-0000-110
17 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, Black, 017500-0000-110
18 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, Black, 017500-0000-110
19 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, Black, 017500-0000-110
20 of 20 images
Pelican 1750 Protector Long Case, Foam, Black, 017500-0000-110
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Show In Stock Only
4 Models AvailableColor
All
Interior
All
Search
List: $446.95Save 19%
$359.95
SP Bucks$7.20
List: $446.95Save 19%
$359.95
SP Bucks$7.20
List: $446.95Save 19%
$359.95
SP Bucks$7.20
List: $385.95Save 15%
$329.95
SP Bucks$6.60
Product Info for Pelican 1750 Protector Long Gun Case
Pelican 1750 Protector Long Gun Case belongs to our greater collection of Pelican Hard Gun Cases. Be sure to browse the entire variety of Hard Gun Cases from Pelican which we provide at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Pelican 1750 Protector Long Gun Case:
| Manufacturer: | Pelican |
| Finish: | Rugged |
| Fabric/Material: | Stainless Steel, Polymer |
| Gun Type: | Universal |
| Length: | 53 in |
| Width: | 16 in |
| Depth/Thickness: | 6.12 in |
| Internal Length: | 50.5 in |
| Internal Width: | 13.5 in |
| Weather Resistance: | Chemical Resistant, Dustproof |
| Internal Depth/Thickness: | 5.25 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Condition: | New |
| Overall Length: | 53 in |
| Wheels: | Yes |
Features of Pelican 1750 Protector Long Gun Case
- Strong polyurethane wheels now wider with stainless steel bearings
- Watertight, crushproof, and dustproof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Folding overmolded side and end handles
- Easy open Double Throw latches
- Stainless steel hardware and padlock protectors
- Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out
- O-ring seal
Package Contents:
- Pelican 1750 Protector Long Gun Case