1 of 9 images
Pelican 1740 Series Long Case Crushproof Dry Box, Black w/ 6 Piece Foam Set & Lid
2 of 9 images
Pelican 1740 Series Long Case Crushproof Dry Box w/ Lid & Foam, Desert Tan
3 of 9 images
Pelican 1740 Series Long Case Crushproof Dry Box, Black w/ 6 Piece Foam Set & Lid
4 of 9 images
Pelican 1740 Series Long Case Crushproof Dry Box, Black w/ 6 Piece Foam Set & Lid
5 of 9 images
Pelican 1740 Series Long Case Crushproof Dry Box, Black w/ 6 Piece Foam Set & Lid
6 of 9 images
Pelican 1740 Series Long Case Crushproof Dry Box, Black w/ 6 Piece Foam Set & Lid
7 of 9 images
Pelican 1740 Series Long Case Crushproof Dry Box, Black w/ 6 Piece Foam Set & Lid
8 of 9 images
Pelican 1740 Series Long Case Crushproof Dry Box, Black w/ 6 Piece Foam Set & Lid
9 of 9 images
Pelican 1740 Series Long Case Crushproof Dry Box w/ Lid & Foam, Desert Tan
Tap Tap to Zoom
Documents
2 Models Available
Color
All
Search
List: $688.95Save 19%
$559.95
SP Bucks$11.20
List: $688.95Save 19%
$559.95
SP Bucks$11.20
Product Info for Pelican 1740 Series Long Case Dry Box
Pelican 1740 Series Long Case Dry Box is part of our big selection of Pelican Bags, Boxes, & Storage. Be sure to explore the entire range of Dry Boxes from Pelican which we offer at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Pelican 1740 Dry Storage Case:
| Exterior Dimensions: | 44.16 x 16.09 x 14in |
| Interior Dimensions: | 40.98 x 12.92 x 12.13in |
| Lid Depth: | 2.56in |
| Bottom Depth: | 9.57in |
| Total Depth: | 12.13in |
| Weight: | 27 lbs |
| Weight w/o Foam: | 22 lbs |
| Buoyancy Max: | 267 lbs |
| Range Temperature: | -40 / 210 °F |
| Certificates: | IP65 |
Features of Pelican 1740 Waterproof Storage Case:
- Four extra-deep base-to-lid locking cleats that ensure maximum stacking stability
- Two Integrated Automatic Pressure Equalization Valves
- Two rugged double-wide handles
- Wide-track polyurethane wheels with ball bearings and nylon hubs
- Open cell core, polymer wall construction
- Stainless steel hardware and padlock protectors
- 6-piece foam set
- Personalized nameplate service available
- Lifetime Guarantee of Excellence
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Easy open Double Throw latches
- O-ring seal
Package Contents:
- Pelican 1740 Long Storage Case