1 of 10 images
Pelican 1650 Large Crushproof Wheeled Dry Case, 30.75x20.5x11.6in, OD Green Case w/ Foam, 1650-020-130
2 of 10 images
Pelican 1650 Large Crushproof Wheeled Dry Case, 30.75x20.5x11.6in, Desert Tan, w/ Foam, 1650-020-190
3 of 10 images
Pelican 1650 Large Crushproof Wheeled Dry Case, 30.75x20.5x11.6in, Black, w/Foam, 1650-020-110
4 of 10 images
Pelican 1650 Protect Large Cases w/Wheels
5 of 10 images
Pelican 1650 Large Crushproof Wheeled Dry Case, 30.75x20.5x11.6in, Black, w/Foam, 1650-020-110
6 of 10 images
Pelican 1650 Large Crushproof Wheeled Dry Case, 30.75x20.5x11.6in, Black, w/Foam, 1650-020-110
7 of 10 images
Pelican 1650 Large Crushproof Wheeled Dry Case, 30.75x20.5x11.6in, Black, w/Foam, 1650-020-110
8 of 10 images
Pelican 1650 Large Crushproof Wheeled Dry Case, 30.75x20.5x11.6in, Black, w/Foam, 1650-020-110
9 of 10 images
Pelican 1650 Large Crushproof Wheeled Dry Case, 30.75x20.5x11.6in, Black, w/Foam, 1650-020-110
10 of 10 images
Pelican 1650 Large Crushproof Wheeled Dry Case, 30.75x20.5x11.6in, Black, w/Foam, 1650-020-110
Tap Tap to Zoom
Documents
3 Models Available
Color
All
Search
List: $495.95Save 18%
$404.95
SP Bucks$8.10
List: $495.95Save 18%
$404.95
SP Bucks$8.10
List: $495.95Save 18%
$404.95
SP Bucks$8.10
Product Info for Pelican 1650 Protect Large Cases with Wheels
Pelican 1650 Protect Large Cases with Wheels belongs to our larger selection of Pelican Bags, Boxes, & Storage. Make sure you explore the full variety of Dry Boxes from Pelican that we have at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Pelican 1650 Protect Large Cases with Wheels:
| Manufacturer: | Pelican |
| Wheels: | Yes |
| Interior: | Foam |
| Depth/Thickness: | 12.45 in |
| Length: | 31.59 in |
| Width: | 20.47 in |
| Fabric/Material: | Polypropylene |
| Pack Volume: | 87 liters |
| Additional Features: | Dustproof, Watertight, Crushproof |
| Weight: | 24.03 lb |
| Internal Dimensions: | 28.57 x 17.52 x 10.65 in |
Features of Pelican 1650 Waterproof Storage Case:
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Pressure Equalization Valve
- O-ring seal
- Retractable extension handle
- Fold down handles
- Strong polyurethane wheels with stainless steel bearings
- Stainless steel hardware
- 4 level Pick 'N' Pluck with convoluted lid foam
- Personalized nameplate service available
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
Package Contents:
- Pelican 1650 Protector Case