1 of 3 images
Pelican 1615 Air Protector Case w/Foam, Black 016150-0000-110
2 of 3 images
Pelican 1615 Air Protector Case w/Foam, Black 016150-0000-110
3 of 3 images
Pelican 1615 Air Protector Case w/Foam, Black 016150-0000-110
Tap Tap to Zoom
Documents
- Interior:
- Foam
- Color:
- Black
Code: PE-EC-1615AIR-016150-0000-110
MPN: 016150-0000-110
UPC: 019428132064
List: $485.44Save 16%
$409.99
SP Bucks$8.20
Product Info for Pelican 1615 Air Protector Case
Pelican 1615 Air Protector Case is part of our massive collection of Pelican Personal Electronics. Make sure to take a look at the entire collection of Personal Electronics from Pelican that we feature at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Pelican 1615 Air Protector Case:
| Interior Dimensions (L X W X D): | 29.59 x 15.50 x 9.38 inches (75.2 x 39.4 x 23.8 cm) |
| Exterior Dimensions (L X W X D): | 32.58 x 18.40 x 11.02 inches (82.8 x 46.7 x 28 cm) |
| Lid depth: | 2 inches (5.1 cm) |
| Bottom depth: | 7.38 inches (18.7 cm) |
| Total depth: | 9.38 inches (23.8 cm) |
| Internal volume: | 2.49 cubic feet (0.071 cubic meters) |
| Weight without foam: | 14.06 lbs (6.4 kg) |
| Buoyancy: | 169.2 lbs (76.7 kg) |
| Body material: | Proprietary Polypropylene Blend |
| Latch: | ABS |
| O-Ring: | EPDM |
| Purge body: | ABS |
| Purge vent: | Hi-Flow Gore-Tex 3 Micron Hydrophobic Non-Woven |
| Purge o-ring: | 70 Shore Nitrile |
| Minimum temperature: | -60F (-51C) |
| Maximum temperature: | 160F (71C) |
Features of Pelican 1615 Air Protector Case:
- Up to 40 percent lighter than other polymer cases
- Automatic Purge Valve - Keeps water and dust out while balancing air pressure
- Super-light proprietary HPX² Polymer
- Business card holder
- Retractable extension handle
- Maximum airline carry-on size (check with your airline)
- Quiet rolling stainless-steel bearing wheels (2)
Package Contents:
- Pelican 1615 Air Protector Case