1 of 8 images
Pelican 1555 Air Protector Case w/Foam, Black 015550-0000-110
2 of 8 images
Pelican 1555 Air Protector Case w/Foam, Black 015550-0000-110
3 of 8 images
Pelican 1555 Air Protector Case w/Foam, Black 015550-0000-110
4 of 8 images
Pelican 1555 Air Protector Case w/Foam, Black 015550-0000-110
5 of 8 images
Pelican 1555 Air Protector Case w/Foam, Black 015550-0000-110
6 of 8 images
Pelican 1555 Air Protector Case w/Foam, Black 015550-0000-110
7 of 8 images
Pelican 1555 Air Protector Case w/Foam, Black 015550-0000-110
8 of 8 images
Pelican 1555 Air Protector Case w/Foam, Black 015550-0000-110
Tap Tap to Zoom
Documents
- Interior:
- Foam
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: PE-EC-1555AIR-015550-0000-110
MPN: 015550-0000-110
UPC: 019428131906
Final Sale
List: $366.13Save 32%
$249.99
SP Bucks$5.00
Product Info for Pelican 1555 Air Protector Case
Pelican 1555 Air Protector Case is part of our big collection of Pelican Personal Electronics. Remember to browse the complete variety of Personal Electronics from Pelican that we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Pelican 1555 Air Protector Case:
| Interior Dimensions (L X W X D): | 23 x 12.75 x 7.5 inches (58.4 x 32.4 x 19.1 cm) |
| Exterior Dimensions (L X W X D): | 24.76 x 15.46 x 8.24 inches (62.9 x 39.3 x 20.9 cm) |
| Lid depth: | 2 inches (5.1 cm) |
| Bottom depth: | 5.5 inches (14 cm) |
| Total depth: | 7.5 inches (19.1 cm) |
| Internal volume: | 1.27 cubic feet (0.036 cubic meters) |
| Weight without foam: | 7.37 lbs (3.3 kg) |
| Buoyancy: | 81.2 lbs (36.8 kg) |
| Body material: | Proprietary Polypropylene Blend |
| Latch: | ABS |
| O-Ring: | EPDM |
| Purge body: | ABS |
| Purge vent: | Hi-Flow Gore-Tex 3 Micron Hydrophobic Non-Woven |
| Purge o-ring: | 70 Shore Nitrile |
| Minimum temperature: | -60F (-51C) |
| Maximum temperature: | 160F (71C) |
Features of Pelican 1555 Air Protector Case:
- Up to 40 percent lighter than other polymer cases
- Automatic Purge Valve - Keeps water and dust out while balancing air pressure
- Super-light proprietary HPX² Polymer
- Business card holder
Package Contents:
- Pelican 1555 Air Protector Case