1 of 7 images
Pelican 1525 Air Protector Case w/Foam, Black 015250-0000-110
2 of 7 images
Pelican 1525 Air Protector Case w/Foam, Black 015250-0000-110
3 of 7 images
Pelican 1525 Air Protector Case w/Foam, Black 015250-0000-110
4 of 7 images
Pelican 1525 Air Protector Case w/Foam, Black 015250-0000-110
5 of 7 images
Pelican 1525 Air Protector Case w/Foam, Black 015250-0000-110
6 of 7 images
Pelican 1525 Air Protector Case w/Foam, Black 015250-0000-110
7 of 7 images
Pelican 1525 Air Protector Case w/Foam, Black 015250-0000-110
Tap Tap to Zoom
Documents
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Interior:
- Foam
- Color:
- Black
Code: PE-EC-1525AIR-015250-0001-110
MPN: 015250-0001-110
UPC: 019428135799
18% Bonus Bucks
List: $258.95Save $19.00
$239.95
SP Bucks$43.19
Product Info for Pelican 1525 Air Protector Case
Pelican 1525 Air Protector Case belongs to our large selection of Pelican Personal Electronics. Make sure you look at complete variety of Personal Electronics from Pelican which we have at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Pelican 1525 Air Protector Case:
| Interior Dimensions (L X W X D): | 20.50 x 11.31 x 6.75 inches (52 x 28.7 x 17 cm) |
| Exterior Dimensions (L X W X D): | 21.96 x 13.97 x 7.49 inches (55.8 x 35.5 x 19 cm) |
| Lid depth: | 2 inches (5.1 cm) |
| Bottom depth: | 4.75 inches (12.1 cm) |
| Total depth: | 6.75 inches (17.1 cm) |
| Internal volume: | 0.91 cubic feet (0.026 cubic meters) |
| Weight without foam: | 5.99 lbs (2.7 kg) |
| Buoyancy: | 57.9 lbs (26.3 kg) |
| Body material: | Proprietary Polypropylene Blend |
| Latch: | ABS |
| O-Ring: | EPDM |
| Purge body: | ABS |
| Purge vent: | Hi-Flow Gore-Tex 3 Micron Hydrophobic Non-Woven |
| Purge o-ring: | 70 Shore Nitrile |
| Minimum temperature: | -60F (-51C) |
| Maximum temperature: | 160F (71C) |
Features of Pelican 1525 Air Protector Case:
- Up to 40 percent lighter than other polymer cases
- Automatic Purge Valve - Keeps water and dust out while balancing air pressure
- Super-light proprietary HPX² Polymer
- Business card holder
Package Contents:
- Pelican 1525 Air Protector Case