1 of 5 images
Pelican 14Qt Personal Cooler, Sage/Grey, 14Q-1-DSGGRY
2 of 5 images
Pelican 14Qt Personal Cooler, Cement White, 14Q-1-CMTWHT
3 of 5 images
Pelican 14Qt Personal Cooler, Cement White, 14Q-1-CMTWHT
4 of 5 images
Pelican 14Qt Personal Cooler, Cement White, 14Q-1-CMTWHT
5 of 5 images
Pelican 14Qt Personal Cooler, Cement White, 14Q-1-CMTWHT
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Color
All
Search
List: $137.99Save 13%
$119.95
SP Bucks$2.40
List: $137.99Save 13%
$119.95
SP Bucks$2.40
Product Info for Pelican 14Qt Personal Cooler
Pelican 14Qt Personal Cooler belongs to our larger selection of Pelican Bags, Boxes, & Storage. Be sure to look at entire variety of Bags, Boxes, & Storage from Pelican which we provide at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Pelican 14Qt Personal Cooler:
| Manufacturer: | Pelican |
| Weight: | 8.3 lb |
| Width: | 7.25 in |
| Depth/Thickness: | 8.75 in |
| Length: | 12.75 in |
| Volume: | 13.25 liters |
| Capacity: | 13.25 liters |
| Wall Thickness: | 1.5 in |
Features of Pelican 14Qt Personal Cooler
- Dry Box designed to keep personal items dry
- Bottle opener with magnet
- Inner tray for non-perishables to stay cool and dry
- 14QT capacity holds 2 x 1 lbs Pelican Ice blocks to keep beverages cold
Package Contents:
- Pelican 14Qt Personal Cooler