1 of 13 images
Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Black, No Foam
2 of 13 images
Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Orange, No Foam
3 of 13 images
Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Silver, No Foam
4 of 13 images
Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Desert Tan, No Foam
5 of 13 images
Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Yellow, No Foam
6 of 13 images
Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Desert Tan w/ Foam
7 of 13 images
Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Black w/ Foam
8 of 13 images
Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Orange w/ Foam
9 of 13 images
Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Black, No Foam
10 of 13 images
Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Black, No Foam
11 of 13 images
Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Black w/ Foam
12 of 13 images
Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Black w/ Foam
13 of 13 images
Pelican 1400 Small 13x11x6in Protector Waterproof Carry Case, Black w/ Foam
Tap Tap to Zoom
Documents
Show In Stock Only
8 Models AvailableColor
All
Interior
All
Search
List: $153.95Save 19%
$124.95
SP Bucks$2.50
List: $132.95Save 17%
$109.95
SP Bucks$2.20
List: $132.95Save 17%
$109.95
SP Bucks$2.20
List: $132.95Save 17%
$109.95
SP Bucks$2.20
List: $132.95Save 17%
$109.95
SP Bucks$2.20
List: $132.95Save 17%
$109.95
SP Bucks$2.20
List: $153.95Save 19%
$124.95
SP Bucks$2.50
List: $153.95Save 19%
$124.95
SP Bucks$2.50
Product Info for Pelican 1400 Protector Small Waterproof Case
Pelican 1400 Protector Small Waterproof Case is part of our large variety of Pelican Bags, Boxes, & Storage. Be sure to browse the complete variety of Dry Boxes from Pelican that we provide at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Pelican Watertight Protector Case 1400:
| Exterior Dimensions (L x W x D): | 13.37" x 11.62" x 6.00" (33.9 x 29.5 x 15.2 cm) |
| Interior Dimensions (L x W x D): | 11.81" x 8.87" x 5.18" (30 x 22.5 x 13.2 cm) |
| Lid Depth: | 1.18" (3 cm) |
| Bottom Depth: | 4.00" (10.2 cm) |
| Total Depth: | 5.18" (13.2 cm) |
| Weight w/Foam: | 4.41 lbs. (2 kg) |
| Weight w/o Foam: | 3.97lbs. (1.8 kg) |
| Buoyancy Max.: | 20.06 lbs. (9.1 kg) |
| Range Temperature: | -10 / 210° F (-23 / 99° C) |
| Pelican 1400 Case Certificates: | IP67, MIL C-4150J, STANAG 4280, ATA 300 |
Features of Pelican Small Case 1400 Dry Box
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Pressure Equalization Valve
- O-ring seal
- Easy open Double Throw latches
- Metal-reinforced hasps
- Comfortable rubber over-molded handle
- Stainless steel hardware
- Pick 'N' Pluck with convoluted lid foam
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
Package Contents:
- Pelican Protector Small Watertight Case 1400