1 of 5 images
PARD Optics 3.2-4.6x 30/50mm 1920x1080 Night Vision Binocular, Black, ME-50/850
2 of 5 images
PARD Optics 3.2-4.6x 30/50mm 1920x1080 Night Vision Binocular, Black, ME-50/850
3 of 5 images
PARD Optics 3.2-4.6x 30/50mm 1920x1080 Night Vision Binocular, Black, ME-50/850
4 of 5 images
PARD Optics 3.2-4.6x 30/50mm 1920x1080 Night Vision Binocular, Black, ME-50/850
5 of 5 images
PARD Optics 3.2-4.6x 30/50mm 1920x1080 Night Vision Binocular, Black, ME-50/850
Tap Tap to Zoom
- Night Vision Generation:
- Digital
- Color:
- Black
Code: PAR-NVB-POSP05-ME-50-850
MPN: ME-50/850
UPC: 850050408772
$199.00
SP Bucks$3.98
Product Info for PARD Optics Merlin 3.2-4.6x 30/50mm 1920x1080 Night Vision Binocular
PARD Optics Merlin 3.2-4.6x 30/50mm 1920x1080 Night Vision Binocular is part of our big selection of Pard Optics. You should look at entire range of Night Vision Optics from PARD Optics that we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for PARD Optics Merlin 3.2-4.6x 30/50mm 1920x1080 Night Vision Binocular:
| Manufacturer: | PARD Optics |
| Magnification: | 3.2 - 4.6 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Night Vision Generation: | Digital |
| Length: | 220 mm |
| Field of View, Angle: | 6.8 - 4.8 degrees |
| Weight: | 442 g |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Focus Range: | 3 m to Infinity |
| Battery Life: | 6 hours |
| Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Minimum Focus Distance: | 3 m |
| Width: | 137 mm |
| Height: | 58 mm |
| Lens Material: | Glass |
| Color: | Black |
Features of PARD Optics Merlin 30/50mm 1920x1080 Night Vision Binocular
- Wifi connect
- Hi-Res Photo and Video
Package Contents:
- PARD Optics Merlin 30/50mm 1920x1080 Night Vision Binocular
- Neck strap
- (1) 21700 battery