00:33
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Opticron Explorer WA ED Binocular - What's In The Box
1 of 4 images
Opticron Explorer WA ED-R 8x42 Binocular, Black, 30771
2 of 4 images
Opticron Explorer WA ED-R 8x42 Binocular, Black, 30771
3 of 4 images
Opticron Explorer WA ED-R 8x42 Binocular, Black, 30771
4 of 4 images
Opticron Explorer WA ED-R 8x42 Binocular, Black, 30771
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
Code: 3X-BI-WAEDR842-30771
MPN: 30771
UPC: 5036422307712
List: $355.00Save 13%
$309.00
SP Bucks$6.18
Product Info for Opticron Explorer WA ED-R 8x42mm Roof Prism Binoculars
Opticron Explorer WA ED-R 8x42mm Roof Prism Binoculars belongs to our massive variety of Opticron Optics. You should definitely explore the complete selection of Binoculars from Opticron which we provide at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Opticron Explorer WA ED-R 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Opticron |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 0.7 in |
| Field of View, Linear: | 393 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Diopter Adjustment Range: | 4.5 dpt |
| Water Resistance Level: | Yes |
| Length: | 140 mm |
| Weight: | 23.6 oz |
| Fabric/Material: | Aluminium Alloy, Polycarbonate |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 126 mm |
| Depth/Thickness: | 52 mm |
Features of Opticron Explorer WA ED-R 8x42 Binocular
- High quality roof prism design featuring ED glass objectives, PC phase corrected prisms with R-type high light transmission multi-coating
- Nitrogen waterproof construction finished in full body rubber armour for comfort and protection
- Wide-angle eyepieces with long eye relief for spectacle wearers
- Multi-stage retractable eyecups
- Close focus to under 2m/6.6ft
- Tripod adapter socket
Package Contents:
- Opticron Explorer WA ED-R 8x42 Binocular
- Case
- Rainguard
- Lens covers
- Cleaning cloth