1 of 4 images
Guard Dog OPMOD Level 4 Armor Plate w/ Advanced Coating, Black, 10inx12in, IV-OPMOD
2 of 4 images
Guard Dog OPMOD Level 4 Armor Plate w/ Advanced Coating, Black, 10inx12in, IV-OPMOD
3 of 4 images
Guard Dog OPMOD Level 4 Armor Plate w/ Advanced Coating, Black, 10inx12in, IV-OPMOD
4 of 4 images
Guard Dog OPMOD Level 4 Armor Plate w/ Advanced Coating, Black, 10inx12in, IV-OPMOD
Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Color:
- Black
- Quantity:
- 1
- Size:
- 10x12 in
- Fabric/Material:
- Ceramic, UHMWPE
- Threat Level:
- Level IV
- Weight:
- 6.5 lb
- Coating:
- Advanced Polyurea
- Armor Curve:
- Single-Curved
- Plate Dimension:
- 10x12in
- Plate Size:
- Standard
- Plate Application:
- Front and Back
Code: 99-BP-LVL4AC-IV-OPMOD
MPN: IV-OPMOD
UPC: 765531515071
Blazin' Deal
List: $199.00Save 35%
$129.99
Product Info for Guard Dog OPMOD Level 4 Armor Plate w/ Advanced Coating
Guard Dog OPMOD Level 4 Armor Plate w/ Advanced Coating belongs to our big selection of OPMOD Armor Plates. You should take a look at the entire collection of Armor Plates from OPMOD which we have at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Guard Dog OPMOD Level 4 Armor Plate w/ Advanced Coating:
| Manufacturer: | OPMOD |
| Color: | Black |
| Quantity: | 1 |
| Size: | 10x12 in |
| Fabric/Material: | UHMWPE, Ceramic |
| Threat Level: | Level IV |
| Weight: | 6.5 lb |
| Coating: | Advanced Polyurea |
| Armor Curve: | Single-Curved |
| Plate Dimension: | 10x12in |
| Plate Size: | Standard |
| Plate Application: | Front and Back |
Package Contents:
- Guard Dog OPMOD Level 4 Armor Plate w/ Advanced Coating