1 of 1 images
Olight IMR16340 550mAh Customized Battery for S1R Baton II
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Teal
- Battery Quantity:
- 1
- Battery Capacity:
- 550 mAh
- Power:
- 3.7 volts
- Capacity:
- 550 mAh
- Flashlight Model:
- 16340
- Diameter:
- 16 mm
- Length:
- 1.35 in
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
- Battery Type:
- 16340
Code: 1L-BT-IMR163-6926540927338
MPN: 6926540927338
UPC: 6926540927338
List: $9.00
$8.99
SP Bucks$0.18
Product Info for Olight IMR16340 550mAh Customized Battery for S1R Baton II
Olight IMR16340 550mAh Customized Battery for S1R Baton II is part of our larger collection of Olight Batteries & Accessories. Remember to look into the complete collection of Batteries & Accessories from Olight which we offer at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Olight IMR16340 550mAh Customized Battery for S1R Baton II:
| Manufacturer: | Olight |
| Color: | Teal |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Capacity: | 550 mAh |
| Power: | 3.7 volts |
| Capacity: | 550 mAh |
| Flashlight Model: | 16340 |
| Diameter: | 16 mm |
| Length: | 1.35 in |
| Weight: | 0.6 oz |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Battery Type: | 16340 |
Features of Olight IMR16340 550mAh Customized Battery for S1R Baton II
- Olight custom IMR 16340 550mAh high capacity battery
- Designed specifically for the Olight S1R Baton II
- Built in overcharge and over discharge protection
- Designed to last over 500 charge cycles
Package Contents:
- Olight IMR16340 550mAh Customized Battery for S1R Baton II
- Olight 550mAh IMR16340 custom battery
- battery box