1 of 2 images
Olight Customized 3500mAh 18650 - High Capacity Protected Rechargeable Battery
2 of 2 images
Olight Customized 3500mAh 18650 - High Capacity Protected Rechargeable Battery
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
2 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Search
List: $22.74Save 12%
$19.99
SP Bucks$0.40
List: $29.49Save 22%
$22.99
SP Bucks$0.46
Product Info for Olight Customized 3500mAh 18650 - High Capacity Protected Rechargeable Battery
Olight Customized 3500mAh 18650 - High Capacity Protected Rechargeable Battery belongs to our massive variety of Olight Batteries & Accessories. Remember to look at entire range of Batteries & Accessories from Olight which we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Olight Customized 3500mAh 18650 - High Capacity Protected Rechargeable Battery:
| Manufacturer: | Olight |
| Color: | Teal |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Capacity: | 3500 mAh |
| Power: | 3.6 volts |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Flashlight Model: | 18650 |
| Diameter: | 18 mm |
| Length: | 2.73 in |
| Weight: | 1.66 oz |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Battery Type: | 18650 |
| Condition Quality: | Excellent |
Features of Olight Customized 3500mAh 18650 - High Capacity Protected Rechargeable Battery
- Olight custom 18650 3500mAh high capacity battery
- Designed specifically for the Olight S30R II, S30R III, S2R, S2R II and R20
- Built in overcharge and over discharge protection
- Designed to last up to 500 charge cycles
Package Contents:
- Olight Customized 3500mAh 18650 - High Capacity Protected Rechargeable Battery
- Olight Custom 18650 3500Mah Li-Ion Rechargeable Battery Orb-186C35