1 of 6 images
Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight
2 of 6 images
Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight
3 of 6 images
Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight
4 of 6 images
Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight
5 of 6 images
Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight
6 of 6 images
Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
10% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1300 lumens
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Package Type:
- Box
Code: 1L-FL-SMM1-6975498002918
MPN: 6975498002918
UPC: 6975498002918
10% Bonus Bucks
List: $78.00Save 17%
$64.99
SP Bucks$6.50
Product Info for Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight
Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight belongs to our large selection of Olight Lights. You should look into the entire selection of Lights from Olight which we present at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight:
| Manufacturer: | Olight |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1300 lumens |
| Battery Life: | 30 Days |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 170 m |
| Diameter: | 1.02 in |
| Weight: | 6.84 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
Features of Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight
- Max output of 1300 lumens with 186 yard throw
- 5 brightness modes plus strobe
- Indicator shows both remaining battery life and brightness level
- Features magnetic base and two-way clip
- Uses a magnetic charging base for easy charging
Package Contents:
- Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight
- Olight Baton 4
- MCC 1A Magnetic Charging Cable
- Pouch