1 of 5 images
Oakley Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses 11-004-63 - Matte Black Frame, Grey Lenses
2 of 5 images
Oakley Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses 11-004-63 - Matte Black Frame, Grey Lenses
3 of 5 images
Oakley Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses 11-004-63 - Matte Black Frame, Grey Lenses
4 of 5 images
Oakley Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses 11-004-63 - Matte Black Frame, Grey Lenses
5 of 5 images
Oakley Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses 11-004-63 - Matte Black Frame, Grey Lenses
Tap Tap to Zoom
- Frame Color:
- Matte Black
- Lens Color:
- Grey
- Photochromic:
- No
- Lens Diameter:
- 63 mm
- Polarized:
- No
- Condition:
- New
Code: OKS-SG-FLAKJKXLJ-OO9009-11-004-63
MPN: 0OO9009-11-004
UPC: 700285081045
$193.00
SP Bucks$3.86
Product Info for Oakley SI Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses
Oakley SI Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses is part of our greater collection of Oakley SI Eyewear. Don't forget to browse the full selection of Sunglasses from Oakley SI that we present at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Oakley SI Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses:
| Manufacturer: | Oakley SI |
| Temple Length: | 135 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Male |
| Frame Color: | Matte Black |
| Lens Color: | Grey |
| Photochromic: | No |
| Lens Diameter: | 63 mm |
| Polarized: | No |
| Lens Material: | Plastic |
| Distance Between Lenses: | 14 mm |
| Frame Type: | Regular Fit |
| Horizontal Frame Measurement: | 63 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 39.1 mm |
| Lens Shape: | Irregular |
| Condition: | New |
| RX-Able: | Yes, Advanced |
| Temple Material: | Plastic |
| Base Curve: | Base 8,75Base 8 |
| Horizontal Lens Measurement A: | 63 mm |
| Vertical Lens Measurement B: | 37 mm |
| Effective Lens Diameter ED: | 66 mm |
| Bridge Design: | Standard |
| DBL Size: | 14 |
| Front Material: | Plastic |
| Lens Properties: | Standard |
Features of Oakley SI Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses
- Lightweight O Matter frame material with ellipse metal icon accents
- Unobtainium earsocks and nosepads for increased comfort and performance
- 8.75 base lens geometry with HDO
- Polarized, Iridium and Photochromic lens options available
- Interchangeable lens system
- Available with Oakley Authentic Prescription Lenses
- Protective soft vault included
Package Contents:
- Oakley SI Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses