1 of 7 images
Oakley SI Ballistic Shocktube Sunglasses, Matte Black Frame, Clear/Black Iridium Lens, OO9329-1061
2 of 7 images
Oakley SI Ballistic Shocktube Sunglasses, Matte Black Frame, Clear/Black Iridium Lens, OO9329-1061
3 of 7 images
Oakley SI Ballistic Shocktube Sunglasses, Matte Black Frame, Clear/Black Iridium Lens, OO9329-1061
4 of 7 images
Oakley SI Ballistic Shocktube Sunglasses, Matte Black Frame, Clear/Black Iridium Lens, OO9329-1061
5 of 7 images
Oakley SI Ballistic Shocktube Sunglasses, Matte Black Frame, Clear/Black Iridium Lens, OO9329-1061
6 of 7 images
Oakley SI Ballistic Shocktube Sunglasses, Matte Black Frame, Clear/Black Iridium Lens, OO9329-1061
7 of 7 images
Oakley SI Ballistic Shocktube Sunglasses, Matte Black Frame, Clear/Black Iridium Lens, OO9329-1061
Tap Tap to Zoom
- Fit:
- Regular
- Frame Color:
- Matte Black
- Lens Color:
- Clear/Black Iridium
- Photochromic:
- No
- Polarized:
- No
- Condition:
- New
Code: OKS-SG-SIBS-OO9329-1061
MPN: OO9329-1061
UPC: 888392249173
$305.00
SP Bucks$6.10
Product Info for Oakley SI Ballistic Shocktube Sunglasses
Oakley SI Ballistic Shocktube Sunglasses belongs to our greater variety of Oakley SI Eyewear. Remember to check out the full variety of Sunglasses from Oakley SI that we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Oakley SI Ballistic Shocktube Sunglasses:
| Manufacturer: | Oakley SI |
| Application: | Outdoor |
| Temple Length: | 132 mm |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Regular |
| Gender: | Male |
| Frame Color: | Matte Black |
| Lens Color: | Clear/Black Iridium |
| Photochromic: | No |
| Temple Design: | Bayonet |
| Polarized: | No |
| Eyewear Type: | Not Specified |
| Lens Material: | Plutonite |
| Frame Material: | O Matter |
| Distance Between Lenses: | 17 mm |
| Frame Type: | Lightweight |
| Lens Shape: | Round |
| OTG: | No |
| Condition: | New |
| Base Curve: | Base 8.75 |
| Effective Lens Diameter ED: | 61.7 mm |
Features of Oakley SI Ballistic Shocktube Sunglasses
- Unobtainium earsocks and nosepads
- High definition optics
- Lightweight and durable frame
Package Contents:
- Oakley SI Ballistic Shocktube Sunglasses
- Protective Hard Case