1 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Black Frame, Grey Lenses, 936701-60
2 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Black Frame, Grey Lenses, 936701-60
3 of 19 images
Oakley DROP POINT OO9367 Sunglasses 936712-60 - Multicam Black Frame, Grey Lenses
4 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Dark Grey Frame, Prizm Sapphire Polarized Lenses, 936706-60
5 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Dark Grey Frame, Prizm Sapphire Polarized Lenses, 936706-60
6 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Black Frame, Grey Lenses, 936701-60
7 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Black Frame, Grey Lenses, 936701-60
8 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Black Frame, Grey Lenses, 936701-60
9 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Black Frame, Grey Lenses, 936701-60
10 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Black Frame, Grey Lenses, 936701-60
11 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Black Frame, Grey Lenses, 936701-60
12 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Black Frame, Grey Lenses, 936701-60
13 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Dark Grey Frame, Prizm Sapphire Polarized Lenses, 936706-60
14 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Dark Grey Frame, Prizm Sapphire Polarized Lenses, 936706-60
15 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Dark Grey Frame, Prizm Sapphire Polarized Lenses, 936706-60
16 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Dark Grey Frame, Prizm Sapphire Polarized Lenses, 936706-60
17 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Dark Grey Frame, Prizm Sapphire Polarized Lenses, 936706-60
18 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Dark Grey Frame, Prizm Sapphire Polarized Lenses, 936706-60
19 of 19 images
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses, Matte Dark Grey Frame, Prizm Sapphire Polarized Lenses, 936706-60
Tap Tap to Zoom
3 Models Available
Frame Color
All
Lens Color
All
Polarized
All
Application
All
Search
$175.00
SP Bucks$3.50
$196.00
SP Bucks$3.92
$249.00
SP Bucks$4.98
Product Info for Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses
Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses is part of our greater collection of Oakley Eyewear. Be sure to look into the full variety of Sunglasses from Oakley that we feature at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses:
| Manufacturer: | Oakley |
| Application: | Outdoor |
| Temple Length: | 132 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Photochromic: | No |
| OTG: | No |
| Temple Design: | Bayonet |
| Frame Type: | Lightweight |
| Frame Material: | O Matter |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Diameter: | 60 mm |
| Distance Between Lenses: | 18 mm |
| RX-Able: | No |
| Fit: | Regular |
| Base Curve: | Toric Lenscal Lens |
| Effective Lens Diameter ED: | 66.5 mm |
| Vertical Lens Measurement B: | 40.7 mm |
| Eyewear Type: | Not Specified |
| Temple Material: | Molded |
| Bridge Design: | Standard |
Features of Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses
- Durability and all-day comfort of lightweight, stress-resistant O Matter frame material
- Unobtainium nosepads increase grip with perspiration for a no slip grip
- Three-Point Fit: Comfort and performance that holds lenses in precise optical alignment
- Metal Icon Accents
- Available with Prizm lenses to enhance color, contrast and detail for an optimized experience
- HDPolarized: Minimizes glare via technology that produces a comprehensive, single-layered lens (optional)
- Optimized peripheral vision and side protection of 8.75 base lens curvature
- Glare reduction and tuned light transmission of Iridium lens coating (optional)
- Optical precision and performance that meets ANSI Z87.1 standards
- Impact protection that meets ANSI Z87.1 standards for High Velocity and High Mass impact resistance
- Maximum clarity at all angles of vision with patented XYZ Optics
- UV protection of Plutonite lens material that filters out 100% of UVA / UVB / UVC and harmful blue light up to 400 nm
Package Contents:
- Oakley OO9367 Drop Point Sunglasses