1 of 3 images
Oakley DET CORD OO9253 Sunglasses 925306-61 - Matte Black Frame, Grey Lenses
2 of 3 images
Oakley DET CORD OO9253 Sunglasses 925317-61 - Desert Tan Frame, Clear Lenses
3 of 3 images
Oakley DET CORD OO9253 Sunglasses 925316-61 - Desert Tan Frame, Grey Lenses
Tap Tap to Zoom
3 Models Available
Frame Color
All
Lens Color
All
Search
$200.00
SP Bucks$4.00
$212.00
SP Bucks$4.24
$212.00
SP Bucks$4.24
Product Info for Oakley OO9253 Det Cord Sunglasses - Men's
Oakley OO9253 Det Cord Sunglasses - Men's is part of our large selection of Oakley Eyewear. Make sure to check out the entire variety of Sunglasses from Oakley which we feature at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Oakley OO9253 Det Cord Sunglasses - Men's:
| Manufacturer: | Oakley |
| Application: | Casual |
| Temple Length: | 135 mm |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Regular |
| Gender: | Male |
| Photochromic: | No |
| Temple Design: | Bayonet |
| Lens Diameter: | 61 mm |
| Polarized: | No |
| Eyewear Type: | Not Specified |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Frame Material: | O Matter |
| Distance Between Lenses: | 18 mm |
| Frame Type: | Lightweight |
| Lens Shape: | Rectangle |
| OTG: | No |
| Condition: | New |
| Temple Material: | Molded |
| Base Curve: | Toric Lenscal Lens |
| Vertical Lens Measurement B: | 41.3 mm |
| Effective Lens Diameter ED: | 67.2 mm |
| Bridge Design: | Standard |
Oakley OO9253 Sunglasses Info:
- CATEGORY: Sun
- SHAPE: Rectangle
- FRONT MATERIAL: Plastic
- GEOFIT: GLOBAL
- BASE: Toric Lenscal Lens
Package Contents:
- Oakley DET CORD OO9253 Sunglasses