02:13
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Nocpix Thermal Imaging monocular - Vista Series - Ultimate Visual Experience
1 of 14 images
NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular, 640x512, Black, VISTA-H35R
2 of 14 images
NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular, 640x512, Black, VISTA-H35R
3 of 14 images
NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular, 640x512, Black, VISTA-H35R
4 of 14 images
NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular, 640x512, Black, VISTA-H35R
5 of 14 images
NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular, 640x512, Black, VISTA-H35R
6 of 14 images
NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular, 640x512, Black, VISTA-H35R
7 of 14 images
NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular, 640x512, Black, VISTA-H35R
8 of 14 images
NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular, 640x512, Black, VISTA-H35R
9 of 14 images
NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular, 640x512, Black, VISTA-H35R
10 of 14 images
NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular, 640x512, Black, VISTA-H35R
11 of 14 images
NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular, 640x512, Black, VISTA-H35R
12 of 14 images
NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular, 640x512, Black, VISTA-H35R
13 of 14 images
NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular, 640x512, Black, VISTA-H35R
14 of 14 images
NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular, 640x512, Black, VISTA-H35R
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
7% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Magnification:
- 3 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 640x512 pixels
- Refresh Rate:
- 60 Hz
Code: 65S-THM-AC4-VISTA-H35R
MPN: VISTA-H35R
UPC: 850048751378
7% Bonus Bucks
List: $3,000.00Save 10%
$2,699.00
SP Bucks$188.93
Product Info for NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular
NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular belongs to our larger variety of NOCPIX Optics. Make sure you check out the full collection of Thermal Imaging Optics from NOCPIX that we present at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular:
| Manufacturer: | NOCPIX |
| Magnification: | 3 x |
| Color: | Black |
| Field of View, Linear: | 65.71 ft at 100 yds |
| Resolution: | 640x512 pixels |
| Field of View, Angle: | 6.6 - 8.8 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Width: | 2.72 in |
| Length: | 7.83 in |
| Height: | 3.23 in |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 22.93 oz |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Range of Detection: | 1750 yds |
| Sensor Resolution: | 640x512 pixels |
Features of NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular
- Lens-integrated laser rangefinder can fire on command or continuously when scanning.
- One-of-a-kind circular ultra-high resolution
- 1.03-inch 2560x2560 AMOLED display.
- Onboard photo, video, and audio recording.
- Large, ergonomic objective focus dial for precise control.
- New Nocpix IBP-7 removable battery pack with direct USB-C charging.
- 1/4-20 thread socket for quick-plate or tripod mounting.
Package Contents:
- NOCPIX VISTA H35R 3x35mm Rangefinding Thermal Monocular
- Soft case with cross-body strap for comfortable carry