01:52
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Nocpix Thermal Imaging monocular - LUMI - Mini but Mighty
1 of 14 images
Nocpix Lumi H35 Compact Thermal Monocular 640 35mm Lrf
2 of 14 images
Nocpix Lumi H35 Compact Thermal Monocular 640 35mm Lrf
3 of 14 images
Nocpix Lumi H35 Compact Thermal Monocular 640 35mm Lrf
4 of 14 images
Nocpix Lumi H35 Compact Thermal Monocular 640 35mm Lrf
5 of 14 images
Nocpix Lumi H35 Compact Thermal Monocular 640 35mm Lrf
6 of 14 images
Nocpix Lumi H35 Compact Thermal Monocular 640 35mm Lrf
7 of 14 images
Nocpix Lumi H35 Compact Thermal Monocular 640 35mm Lrf
8 of 14 images
Nocpix Lumi H35 Compact Thermal Monocular 640 35mm Lrf
9 of 14 images
NOCPIX Lumi H35 LFR 2.5x35mm Compact Thermal Imaging Monocular, 50Hz, 640x512, Black, LUMIH35R
10 of 14 images
Nocpix Lumi H35 Compact Thermal Monocular 640 35mm Lrf
11 of 14 images
Nocpix Lumi H35 Compact Thermal Monocular 640 35mm Lrf
12 of 14 images
Nocpix Lumi H35 Compact Thermal Monocular 640 35mm Lrf
13 of 14 images
Nocpix Lumi H35 Compact Thermal Monocular 640 35mm Lrf
14 of 14 images
Nocpix Lumi H35 Compact Thermal Monocular 640 35mm Lrf
Tap Tap to Zoom
Documents
New Product
We’ve just added this new product to Shoptics. Be the first to get it!
- Magnification:
- 2.5 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 1024x768 pixels
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: 65S-THM-LUMIH35R-LUMIH35R
MPN: LUMIH35R
UPC: 850048751637
$2,399.00
SP Bucks$47.98
Product Info for NOCPIX Lumi H35R LFR 2.5x35mm Compact Thermal Imaging Monocular
NOCPIX Lumi H35R LFR 2.5x35mm Compact Thermal Imaging Monocular is part of our greater selection of NOCPIX Optics. You should definitely check out the entire collection of Thermal Imaging Optics from NOCPIX that we offer at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for NOCPIX Lumi H35R LFR 2.5x35mm Compact Thermal Imaging Monocular:
| Manufacturer: | NOCPIX |
| Magnification: | 2.5 x |
| Color: | Black |
| Resolution: | 1024x768 pixels |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Width: | 1.85 in |
| Length: | 5.63 in |
| Height: | 2.91 in |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Battery Type: | 18650 |
| Weight: | 13.58 oz |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Operating Temperature: | -4 - 122 Fahrenheit |
| Range of Detection: | 1970 yds |
| Sensor Resolution: | 640x512 pixels |
| Battery Quantity: | 2 |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
Package Contents:
- NOCPIX Lumi H35R LFR 2.5x35mm Compact Thermal Imaging Monocular